Stajyer maaşı 2022 ne kadar oldu?

Ülkemizde eğitim hayatını stajyer olarak sürdüren çok sayıda öğrenci var. Özellikle mesleki eğitimde staj son derece kritik. Liselerde ve üniversitelerde stajyerler bu yıl alacakları ücretler konusunda merak duymaya başladı. Stajyer maaşı 2022 ne kadar? sorusuna yanıt aranıyor. Bir çok maaş gelen zam neticesinde stajyer maaşı 2022 de merak konusu oldu.

Stajyerlik başta mesleki gelişim olmak üzere lise ve üniversite öğrencileri için bir hayli önemli. Mesleki gelişim nedeniyle eğitimde bir süredir stajyerlik uygulamasına büyük önem veriliyor.

2022 STAJYER MAAŞI NE KADAR OLDU?

Bu yıl asgari ücrete gelen yüzde 50 zam neticesinde, güncel net asgari ücret 4250 TL.

Normal stajyerlere güncel asgari ücretin yüzde 30’u tutarında, yani 1.275 TL stajyer maaşı ödenecek. Kalfalık yeterliliği kazanmış meslek lisesi 12.sınıf öğrencilerine ise asgari ücretin yüzde 50’si kadar maaş veriliyor. Bu da 2.126 liralık bir tutara denk gelmektedir.

Stajyer maaşı 2022

STAJYERE DEVLET KATKISI KAÇ LİRA?

Stajyer çalıştıran kamu kurumları da kazançlı çıkacak. Devlet 2021-2022 sezonundan itibaren 5 yıl boyunca stajyer maaşına devlet katkısı vermeye devam edecek. Sadece kamu kurumlarında böyle bir devlet katkısı söz konusu olmayacak.

Stajyer çalıştıran özel işletmelerde eğer personel sayısı 20’den az ise 511.50 TL devlet katkısı veriliyordu. Eğer personel sayısı 20’yi geçiyorsa 255.75 TL ödeme vardı. Fakat bu yıl asgari ücrete gelecek zam ile 2022 tutarları değişim gösterecek.

STAJDA SİGORTA ZORUNLULUĞU VAR MI?

Stajyer bildiğimiz anlamda sigortalı değiller. Sigorta girişleri emeklilik süresine eklenemiyor. Fakat staja özel sigorta söz konusu. Bu sigorta öğrencinin sağlık giderlerini sorunsuz karşılaması için yapılıyor ve uygulanmaya başladığı günden itibaren son derece faydalı olmuş bir uygulama.

Üniversitelerde de staj sırasında sigorta oluyor. Bu sigortanın giderleri okullar tarafından karşılanıyor.

STAJ SİGORTASI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Halihazırda bir kamu veya özel sektör kuruluşunda staj yapmakta olanlar, kendileri adına yatan sigorta tutarını her zaman olduğu gibi e-devlet üzerinden sorgulayabiliyor.

Eğitim hayatı sürerken staj yapanlar, diğer tüm çalışanlar gibi sigorta sorgulama işlemlerini;

https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu adresinden kolayca yapabiliyor. Buradan ay ay ne kadar sigortanızın yattığını kolayca sorgulayabilir, sigortanız ile ilgili bir sorun olduğunda duruma anında müdahale edilmesini sağlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et