2022 BİLSEM sınavı ne zaman? BİLSEM sınav tarihleri ve başvuru takvimi

Örgün eğitime destekleyici olma amacıyla açılan Bilim ve sanat merkezleri yani BİLSEM için önemli tarihler yaklaşıyor. BİLSEM’e yerleşme hakkı kazanmak isteyen öğrenciler 2022 BİLSEM sınavı ne zaman? sorusuna yanıt aramaya başladı. Sınav için seçilmiş öğrencilerin beklediği duyuru yapıldı. 2022 BİLSEM sınavı tarihleri ve 2022 BİLSEM başvuru tarihi merak ediliyordu.

BİLSEM NEDİR?

Örgün eğitimin bir alternatifi olan BİLSEM, açılımı ile Bilim ve sanat merkezleri, özel yetenekli öğrencilerin okul dışında bilim ve sanat alanındaki yeteneklerinin değerlendirildiği merkezlere verilen isimdir. BİLSEM bu amaçla birbirinden başarılı eğitim projelerine imza atmıştır.

Özel yetenekli bireylerin seçilmesi için yapılan BİLSEM sınavı ise MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilir.

BİLSEM’in üç ana alanı var;  genel zihinsel yetenek, görsel sanatlar veya müzik yetenek. Öğrenciler bu alanlarda eğitim alabiliyor, özel yetenekli hale gelebiliyor.

BİLSEM bir özel okul değil, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı, özel müfredatı bulunan bir okuldur.

2022 BİLSEM sınavı

BİLSEM SINAVI BAŞVURUSU NASIL OLUYOR?

BİLSEM sınavı başvurusu için de duyuru geldi. İlköğretim birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileri arasında sınıf öğretmenleri BİLSEM sınavına aday öneriyor.

Önerilen adaylar 2022 BİLSEM başvuru tarihleri olan 10-21 Ocak tarihleri arasında başvurularını yapacak. Ardından sınav için beklemeye başlayacak.

2022 BİLSEM SINAV TARİHLERİ

2022 BİLSEM sınavı ne zaman? sorusu da yanıt buldu. Başvuruların tamamlanmasının ardından başvurusu kabul edilen öğrenciler 19 Şubat – 8 Mayıs tarihleri arasında BİLSEM sınavları yapılacak.

Bu tarihler arasındaki değerlendirmeyi geçen öğrenciler 13 Haziran-12 Ağustos arasında bireysel değerlendirmeye alınacak. Bu aşamada öğrencilerin sonuçları 19 Ağustos’ta duyurulacak ve BİLSEM sınav süreci tamamlanmış olacak.

Sonuçların ilan edilmesinin ardından bir sonraki eğitim-öğretim yılında Bilim ve Sanat Merkezleri bünyesine girmeye hak kazanan öğrencilerin kayıt süreçleri başlayacak. Kayıtların ne zaman olacağı şimdilik belirsiz. Sürecin devamında MEB tarafından bu tarihlerin de ilan edilmesi bekleniyor.

BİLSEM’de bir öğrenci iki yetenek alanı seçebilecek. Seçilen yetenek alanlarında BİLSEM üzerinden özel eğitim alacak öğrenciler süreç içerisinde önemli yönlendirmeler görecekler.

Ayrıca çocuğunuz BİLSEM kazandıysa istediğiniz okulda kayıt/nakil işlemlerini de yapabilirsiniz. BİLSEM’de bu konuda herhangi bir sınırlandırma bulunmamaktadır.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et