Ziya Selçuk’tan EBA TV açıklaması

Salgın dönemi öncesinde açıldığı halde virüs ile birlikte popülerliği iyice artan EBA hakkında Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bir açıklama yaptı. Bu zorlu pandemi sürecinde bir çok öğrencinin eğitim almaya devam etmesini sağlayan EBA’nın başarısı gerek yerel, gerek uluslararası alanda kabul ediliyor. Yüz yüze eğitime dönülse bile bir çok alanda EBA eğitimi sürüyor.

Salgın döneminde açılan TRT EBA ise öğrencilerin internet bağlantısı olmadan eğitime ulaşmalarını sağladı. Bugün TRT EBA ile ilgili konuşan Bakan Selçuk;

 ”TRT EBA kanallarını salgın dolayısıyla zorunlunluluk üzerine açmıştık. Lise için hafta sonlarına Sınav Özel yayınları hazırladık. Şimdi bakıyorum ki her 10 üniversiteye hazırlık öğrencisinden 7’si TRT-EBA Lise’de yayınlanan örnek soru çözümlerini takip ediyor ve sınava hazırlanıyor”

dedi.

TRT EBA FREKANSI- NASIL İZLENİR?

Salgın döneminde bir çok imkana erişimin olmaması sınava hazırlanan öğrencileri TRT EBA’ya yönlendiriyor. TRT EBA’yı izlemek için uydu bağlantısı gerekiyor. Bunun için;

EBA TV Frekans bilgileri bakanlık tarafından da şöyle duyuruldu;

SD (Standart çözünürlüklü): TRT-EBA TV İlkokul SD, TRT-EBA Ortaokul SD, TRT-EBA TV Lise SD kanalları, TÜRKSAT uydusu üzerinden 1916 MHz, Vertical (Dikey), Sembol Oranı:30.000 FEC:3/4 parametreleriyle yayınlanıyor. TKGS (TÜRKSAT Kanal Güncelle Sistemi) sistemine sahip uydu alıcılarda ya da uydu alıcılı TV’lerde TRT-EBA TV İlkokul SD 89’uncu kanaldan, TRT-EBA TV Ortaokul SD 90’ıncı kanaldan, TRT-EBA TV Lise SD 91’inci kanaldan izlenebilecek.

HD (yüksek çözünürlüklü): TRT-EBA TV İlkokul HD, TRT-EBA TV Ortaokul HD, TRT-EBA TV Lise HD kanalları, TÜRKSAT uydusu üzerinden 12084 MHz, Horizontal (Yatay), Sembol Oranı:13750 FEC:2/3 parametreleriyle yayınlanacak. TKGS sistemine sahip olan uydu alıcılarda ya da uydu alıcılı televizyonlarda TRT-EBA TV İlkokul HD 86’ncı kanaldan, TRT-EBA TV Ortaokul HD 87’nci kanaldan, TRT-EBA TV Lise HD 88’inci kanaldan izlenebilecek.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et