Yüz yüze eğitime ara verilecek mi? Bakan Özer’den açıklama

Türkiye son 3 günde art arta gelen vaka sayıları ile endişe halinde. Omicron Varyantı yayılıyor. Ülkemizde vaka sayıları 30 bin barajını geçti. Hal böyle olunca gözler ilk olarak eğitime çevrildi. Okullarda yüz yüze eğitime ara verilecek mi? sorusu dillere oturdu. Bu konu çok dillendirilince Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer açıklama yaptı.

Omicron’da yaşanan yükseliş sonrası gözler eğitimde bir araya çevrildi. Her ne kadar Ocak sonuna doğru ilk dönem bitecek olsa da, vakalar da bir kaç gün içinde 40 bini aşacak gibi görünüyor. Hal böyle olunca ikinci dönem için endişeler de üst düzeye çıktı. Peki ikinci dönem yüz yüze eğitime ara verilecek mi?

Yüz yüze eğitime ara verilecek mi?

MAHMUT ÖZER’DEN AÇIKLAMA

Mahmut Özer, bugün yaptığı açıklamada, yüz yüze eğitime ara verilmeyeceğini söyledi. Konu ile ilgili açıklamasında Bakan Özer;

“Geliştirdiğimiz sistemde sınıf bazlı süreci yönettik, vaka ve yakın temasları takip ederek sadece sınıf düzeyinde yüz yüze eğitime 10 gün ara verdik. Şu ana kadar süreç oldukça başarılı devam etti. Yaklaşık 4 aydan beri kesintisiz haftada 5 gün eğitime devam edebildik. Bu süreçte okullarda kapatılan sınıf sayısı toplamda yüzde 1’in çok çok altında seyretti. Bugün sadece 1524 sınıfımızda yüz yüze eğitime ara verildi. 850 bin sınıfımızın olduğu göz önüne alındığında bu rakam oldukça düşük.” ifadelerini kullandı.

Okulların ne olursa olsun son kapatılacak yerler olduğunu bildiren Özer;

“Tüm ülkeler, okul dışı ortamlarda önlemleri sıkılaştırarak okulları açık tutmak için her türlü önlemi almaya çalışırken biz de aynı kararlılıktayız. Ancak okul dışı ortamlardaki önlemlere daha fazla ağırlık vermeliyiz. Dolayısıyla, şu an itibarıyla yüz yüze eğitime ara verme gündemimizde değil. Elbette süreci yakından takip ediyoruz. Okullarda maske, mesafe ve hijyene daha fazla önem veriyoruz.” dedi.

VAKA SAYILARI ARTIYOR

Öte yandan ülkemizde vaka sayıları uzun zaman sonra ilk kez endişe verici düzeye ulaştı. Aşılara rağmen Omicron’un gelişi ile yeni tedbirler de konuşulur oldu. Bu konuda resmi ağızlar şimdilik sessiz olsa da, önümüzdeki günler hareketli geçebilir. Fakat işin ilk ve orta dereceli okullarda eğitim kısmında kapanma düşünülmüyor.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et