YKS-TYT Sınavı İçin Hazır mısınız?

YKS-TYT Sınavı – Hafta sonu yapılacak olan YKS ve TYT sınavları için geri sayım başlarken, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aslı Bugay Sökmez’den önemli açıklamalar geldi.

Üniversite Anlayışı Değişiyor!

Anadolu Ajansının haberine göre, Sökmez, “Günümüzde meslekler arası iş birliği ve geçişlerin arttığını, yüksek lisans ve sertifikasyon eğitimlerinin gençlerin tek bir seçeneğe saplanıp kalması yerine farklı olasılıklar sunması bakımından cazip olduğu; bu nedenle üniversite tıpkı ABD’de olduğu gibi daha çok gençlere genel kültür ve yaşam becerileri sunan merkezlere doğru evriliyor.” dedi; Bu nedenle üniversiteyi kazanmak veya kazanmamak asla dünyanın sonu değil.” diye konuştu.

Moraliniz ve Stres Düzeyiniz Normal Olsun!

Sökmez, “Sınavın belirli zamanlarda edindiğiniz yetenek, bilgi ve çalışma alışkanlıklarınızı ölçtüğünü hiç aklınızdan çıkarmayın. ” dedi. “YKS’ye iki gün kala sizi rekabete sürükleyen, eksik, yetersiz hissettiren, kıyaslayan kaygılı arkadaşlarınızdan uzak durun. Kalan süreyi sizi destekleyen, rahat ve huzurlu hissettiren arkadaşlarınızla geçirin. Sevdiğiniz ve huzur veren arkadaşlarınızla keyifli vakit geçirin.” önerisinde bulundu.

Stresin sınavların bir parçası olduğuna işaret eden Sönmez, “Ancak, bu olağan durum sahip olduğunuz bilgi donanımını ve potansiyelinizi sınava aktarmanıza engel olabilir. Sınav anındaki telaşlanma ve gerginliği gidermenin en etkili yollarından biri de doğru nefes almaktır. Burnunuzdan alarak ağzınızdan vererek tekrar edeceğiniz nefes egzersizleri bedensel ritminizi yeniden bulmanızı sağlar. Stresi doğru nefes taktikleri ile yenin.” dedi.

TYT Sınav Süresi Uzatıldı

YKS-TYT Sınavı – Bu yıl YKS’nin ilk oturumu olan TYT süresinin 30 dakika uzatıldığını hatırlatan Sönmez; “Öğrencilerin en çok şikayet ettiği konu ‘sürem yetmedi’ sorunuydu. Bu yıl adaylara, TYT’de 120 soru için 135 dakika yerine 165 dakika süre verilecek. 30 dakikalık süre artışı öğrencilerin kaygısını giderecek. Ancak bu ek süre öğrencilerin rehavete kapılmasına sebep olmamalı. 30 dakikalık süre, kararsızlıkla aynı soruda takılarak ziyan edilmemeli.diyen Sönmez şöyle deva etti:

“Adaylara, TYT oturumundaki 30 dakikalık ek süreyi iyi değerlendirmelerini ve bir soruya takılıp zaman kaybetmemelerini öneriyorum. Olası doğru seçeneği bulduktan sonra hemen diğer soruya geçilmeli. Eğer hala önceki soru ile ilgili bir kaygı varsa yanına işaret koyup, sınav sonunda kalan sürede soruya tekrar bakılmalı. Aynı soruda uzun süre vakit harcanılmamalı. Aynı soruda uzun süre zaman harcamak hem zaman kaybına hem de kaygının yükselmesine neden olur. Kararlı olun, işaretleyin ve diğer soruya geçin.”

Kaynak: Risale Haber ve AA

 

Bir Cevap YazınCevabı iptal et