YKS Tercih İşlemleri 2022 İçin Başladı: YKS Tercih İşlemi Nasıl Yapılır?

Üniversitelerin 2 veya 4 yıllık bölümlerine giderek iyi bir meslek edinmek isteyenler için kritik tarihler geldi. YKS tercih işlemleri bugünden itibaren açıldı. İlk kez üniversite sınavına girmiş olup, ilk kez tercih yapacak olanlar YKS tercih nasıl yapılır? sorusuna yanıt aramaya başladı bile. YKS Tercih Robotu merak ediliyor.

YKS Tercih için 27 Temmuz 2022 Çarşamba günü itibari ile ÖSYM tarafından sistem açıldı. İlk kez tercih yapacak olanlar bu konuda henüz acemiler. 5 Ağustos 2022’ye kadar sürecek tercih işlemleri ile ilgili merak ettiklerinizi yanıtladık.

YKS TERCİH İŞLEMİ NEREDEN YAPILIR?

Bu yıl ilk kez tercih yapacak olan veya daha önce bir yükseköğrenim kurumuna yerleşmemiş olan adaylar tercihlerini 27 Temmuz-5 Ağustos arasında;

ais.osym.gov.tr adresinden yapabilecekler. Adaylar sisteme daha önce girdikleri T.C. Kimlik Numarası ve Aday İşlemleri Şifresi ile giriş yapacaklar.

 

YKS Tercih

  • YKS TERCİH HAKKI KAÇ TANE?

YKS’de tercih hakkı olarak 24 adet tercih hakkı sunulmuştur. Tercih işlemleri için adayların başvuru merkezlerine gitmesi yasaktır. Adaylar sadece internet üzerinden başvuru işlemlerini gerçekleştirilebilir.

YKS TERCİH YAPARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Bu konuda en uzman isimlerden biri olan Doç. Dr. Ersin Karademir;

“Üniversite tercihi öğrencilere yeni bir yaşantının kapısını açmakta olup yoğun çalışmalardan sonra bir üniversite tercih ederek değerli öğrencilerimiz hayatlarına bir yol çizmiş olacaklardır. Bu sebeple üniversite tercihi yapma konusunda gereken hassasiyeti göstermek ve süreci doğru yönlendirmek, öğrencilerimize yaşantılarının bundan sonraki kısmında mutlu ve verimli bir hayatın kapılarını aralayacaktır.” ifadelerini kullanıyor.

Özellikle tercih yaparken puan konusuna fazla takınılmaması gerektiğini belirten Karademir;

“YKS gibi sınavlarda puan bilgisi daha az öneme sahip olmaktadır. Tercih yapmada en önemli iki kavram; yüzdelik dilim ve sıralamadır. Bu kavramların önemini bilerek ve önceki yıllardaki yüzdelik ve sıralama bilgilerini göz ününde bulundurarak tercih yapın.” diyerek adayları uyardı.

TERCİH GELİRSE GİTMEMENİN CEZASI VAR MI?

Adaylar zaman zaman gitme gönüllüsü olmadıkları bölümleri de yazmaya meyilli oluyorlar. Fakat uzmanlar bu noktada da uyarıyor. Uzmanlar, eğitim kazanıp gitmeyeceği bölümleri adayların yazmasının bir çok kişinin hakkına girmek olduğu noktasında vurgu yapıyor.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et