YKS puanı nasıl hesaplanacak? YKS baraj kaç?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başvuruları 11 Şubat 2022’de başladı. 2022 YKS başvurularının başladığı ilk gün YÖK tarafından şok bir karar alındı ve YKS’de barajın kaldırıldığı duyuruldu. Normalde uzun zamandır TYT için 150, AYT için 180 puandan aşağı çıkaran adayların puanları hesaplanmıyordu. Fakat artık bu barajların geçerliliği kalmadı. Peki YKS puanı nasıl hesaplanacak? Yeni yöntemde lise eğitimi önem kazanıyor.

YKS puanı nasıl hesaplanacak sorusunda yapılacak tüm hesaplamaları kökünden değiştirecek bir yöntem geliştirildi. YÖK tarafından açıklanan bilgilere göre artık adayların puan hesaplama yöntemi kökünden değişiyor.

YKS PUANI 2022 NASIL HESAPLANACAK?

YÖK tarafından verilen bilgiye göre bundan sonra YKS’de TYT ve AYT baraj puan uygulaması kalktı. Bu seviyeden düşük puan alan öğrenciler de tercih yapabilecekler.

YKS puanı ise sınavdan alınan puanlar ile adayın ortaöğretim başarı puanı birlikte alınarak hesaplanacak. Yani artık lisede alınacak puanın da büyük önemi olacak.

Öte yandan 2022 yılında, 2021 yılı YKS puanı da dönüştürülerek kullanılabilecek.

YKS puanı nasıl hesaplanacak?

YKS BARAJ KAÇ OLACAK?

YÖK’ün aldığı karara göre artık ne TYT’de, ne AYT’de baraj puan olmayacak. Bundan sonra adayın lise başarı puanı ile sınav puanı birlikte hesaplanacak. Öte yandan YKS süresi 135 dakikadan 165 dakikaya çıkarılmış durumda.

Tüm bunlara ek olarak Tıp, diş hekimliği, eczacılık, hukuk, mimarlık, mühendislik ve öğretmenlik programlarında ise başarı puanı uygulaması devam edecek. Buralarda eğitim görmek isteyenler başarı puanı almak zorunda olacak ve bu konuda bir değişim olmayacak.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et