Yeni öğretmenler ve öğretmen olmak isteyenler dikkat! MEB karar aldı

Milli Eğitim Bakanlığı son aylarda öğretmenlerin eğitimine daha çok eğilmeye başladı. Ülkedeki eğitim sisteminin en önemli parçası olan öğretmenlerin de iyi eğitimli olması ve mesleki noktada yeterlilikleri için harekete geçen Milli Eğitim Bakanlığı, yeni öğretmenleri ve öğretmen olmayı düşünenleri ilgilendiren bir karara imza atıyor.

Son çalışmasında MEB, Fen-Anadolu ve Sosyal Bilimler Lisesi’nde başarının yüksek, Meslek liselerinde ise başarının düşük olduğunu fark etti. Bu yıl eğitimde fırsat eşitliği konusunu ön plana çıkaran ve bu konuda Şura yapacak olan MEB, liseler arasında fırsat eşitliği yaratmak için yeni bir karar aldı.

Lise türleri arası başarı farkını kapatmak için 4 proje tamamlayan Milli Eğitim Bakanlığı, ilk önce liseler arasındaki fiziki şart eşitliğini sağlamak için  Temel eğitimde 10 bin okul, İstanbul’da 750 yeni anaokulu, kütüphanesi ve spor tesisi olmayan okulların kalmaması için de düğmeye bastı.

ÖĞRETMENLER DE RADARDA

Okullar arası fırsat eşitliği için ortaya atılan bir diğer proje öğretmenlerin eğitimi. Yapılan çalışmalarda 20 yıllık öğretmenin ders verdiği sınıf ile yeni öğretmenin ders verdiği sınıf arasında başarı farkı görülüyor.

Bu konunun da üstüne gidecek olan MEB, yeni öğretmenlere mesleki eğitim verecek ve bu şekilde aradaki farkı kapatacak. Hem mesleğe yeni girmiş, hem de girecek olan öğretmenler mesleki eğitim ile daha çok tecrübe kazanacak.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et