Yeni atanan öğretmenler eğitim alacak mı?

15 bin sözleşmeli öğretmen alımı veya diğer bir deyişle 15 bin öğretmen ataması bitti. Öğretmenler artık görev yerlerine aday öğretmen olarak gitmeye hazırlanıyor. Fakat ortada bir karışıklık var. Önceki gün meclisten geçerek yasalaşan Öğretmenlik Meslek Kanunu gereği çiçeği burnunda öğretmenlerin mesleki eğitim alması gerekiyor. Peki bu karar yeni atanan öğretmenleri kapsayacak mı? Yani yeni atanan öğretmenler eğitim alacak mı?

Öğretmenlik Meslek Kanunu içindeki en büyük değişim aday öğretmenler için oldu. Bundan sonra yeni atanan öğretmenler adaylık kaldırma sınavına değil, bir eğitim sürecinin ardından komisyon karşısına çıkacak. Öğretmenlerin adaylığının kalkması için düzenli eğitimleri alması ve bu eğitimlerin ardından komisyon karşısına geçmesi gerekecek. Peki yeni atanan öğretmenler eğitim alacak mı?

Yeni atanan öğretmenler eğitim alacak mı?BAKAN ÖZER YANITLADI

Yeni atanan 15 bin öğretmen ile ilgili Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e bu soru soruldu. Öğretmenlik Meslek Kanunu gereği aday öğretmenlerin eğitim alması gerekecek. Fakat bu karar yeni atanan 15 bin öğretmeni kapsamayacak.

Bakan Özer, söz konusu yönetmeliğin 7 Şubat’ta göreve başlayacak 15 bin öğretmene yetişmeyeceğini, bu nedenle yeni atanan 15 bin öğretmenin bu süreçten muaf olacağını söyledi.

Mesleki alandaki bu eğitim bir sonraki öğretmen atamasından itibaren geçerli olacak. Bakan Özer bu konudaki açıklamasında,

“Yönetmelik süreci 7 Şubat’a yetişmeyeceği için yeni 15 bin öğretmenimiz, bu süreçten muaf olacak ve görevlerinin başında olacaklar. İnşallah daha sonraki öğretmen atamalarında kanun ve yönetmelik çıktıktan sonra 3 aylık mesleki gelişim eğitim programını uygulama imkanımız olacak.” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et