Yabancı Öğrenci Sayısı – Türkiye’de Kaç Yabancı Öğrenci Var?

Yabancı Öğrenci Sayısı – Ülkelerin eğitim kalitesine göre özellikle yükseköğretimde yabancı öğrenci akışı artıyor veya azalıyor. Türkiye son 15-20 yılda yaptığı büyük sıçrayışla yabancı öğrenci barındırmada alt sıralardan kurtulmaya çabalıyor.

Avrupa’da nüfusa göre en çok üniversite öğrencisi Türkiye’de bulunuyor. Ancak uluslararası üniversite öğrencisi oranında Türkiye Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) üyeleri arasında sondan 4. sırada (33. sırada) yer alıyor.

2019 yılında Türkiye’deki 100 üniversite öğrencisinden sadece 2’si uluslararası öğrenci idi. Bu oran İngiltere’de yüzde 19, Almanya’da yüzde 10 ve Yunanistan’da yüzde 4.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) 2022 yılından itibaren ön lisans ve lisans programlarını tercihte 150 ve 180 olan Temek Yeterlilik Testi (TYT) ile Alan Yeterlilik Testi (AYT) baraj puanı uygulaması kaldırıldı. Bu kararla birlikte baraj puanı alamayan kişilerin bile üniversite öğrencisi olmasının yolu açıldı. Son yıllarda üniversite sayısının hızla artmasıyla birlikte öğrenci sayısı da büyük artış göstermiş durumda.

Üniversite öğrenci sayısı yüksek ama uluslararası öğrenci sayısı oransız

2019 yılı verilerine göre Türkiye’de bin kişiden 95’i üniversite öğrencisi. Bu alanda Avrupa’da zirvede yer alan Türkiye önde gelen AB ülkelerini açık farkla geride bırakıyor. Almanya ve Fransa’da bin kişiye düşen üniversite öğrenci sayısı 40. Bu oran İngiltere’de 39; Avrupa Birliği’nde (AB) ise 38. Puan barajının kaldırılmasıyla bu oranın daha da yükselmesi bekleniyor.

Türkiye bir taraftan da ülkeye uluslararası üniversite öğrencisi çekebilmek için faaliyetler yürütüyor. Türkiye’de okumak isteyenlere burslar sağlanıyor. Buna rağmen üniversite seviyesinde uluslararası öğrenci oranı oldukça düşük seyrediyor. Türkiye bu alanda OECD ülkeleri arasında sondan 4. (yani 33.) sırada. OECD’nin 2019 yılı verilerine göre Türkiye’deki üniversite öğrencileri içinde uluslararası öğrencilerin oranı yüzde 2.

Oysa bu oran İngiltere’de yüzde 19, Almanya’da yüzde 10 ve Yunanistan’da yüzde 4. Zirvede ise yüzde 49 ile Lüksemburg var. Avustralya’da yüzde 28 olan uluslararası öğrenci oranı Yeni Zelanda’da yüzde 21.

Son sırada ise yüzde 0,2 ile Kolombiya bulunurken bu ülkeyi yüzde 0,7 ile Meksika, yüzde 0,8 ile Şili ve yüzde 2 ile Türkiye takip ediyor.

S. Arabistan’da yüzde 4,4; Rusya’da yüzde 4,2

OECD üyesi olmayan ancak “kilit ortak” pozisyonundaki Suudi Arabistan’da uluslararası üniversite öğrenci oranı yüzde 4,4 ve Rusya’da yüzde 4,2.

Sayı olarak bakıldığında ise 2019’da Türkiye’deki üniversitelerdeki uluslararası öğrenci sayısı 155 bin idi. Bu sayı ABD’de 977 bin, İngiltere’de 489 bin, Almanya’da 333 bin, Kanada’da 279 bin, Fransa’da 246 bin, Hollanda’da 108 bin.

Erdoğan: Türkiye’nin sorunu keyfiyette

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şubat 2021’deki açıklamasında Türkiye’deki üniversite öğrenci sayısının Almanya’dan çok yüksek olduğunu şu sözlerle aktarmıştı: “Şansölye Merkel’e ‘Bizim 8 milyon 400 bin üniversite gençliğimiz var’ dediğimizde böyle bir üfledi, şaşırdı. Bizim eksiğimiz nerede? Keyfiyette.” Erdoğan Türkiye’de üniversite sayısının 76’dan 207’ye çıkarttıklarını açıklamıştı.

Türkiye’de 4 işsizden 1’i üniversite mezunu – Profesyonel İşsizlik Artıyor!

Öte yandan, Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2019 yılı verilerine göre Türkiye’de üniversite mezunu işsizlerin sayısı 15 senede 10 kat arttı; 4 işsizden 1’i üniversite mezunu.

Kaynak: https://tr.euronews.com

Bir Cevap YazınCevabı iptal et