Whatsapp hackelenebilir mi? Hacklenmeye çalıştığınızı nasıl anlarsınız?

Whatsapp dünyanın en çok kullanılan iletişim platformu. Bireysel iletişimler başta olmak üzere arkadaş grupları, şirketler, ürün satıcıları ve pek çok diğer gruplar da Whatsapp’ta. Haliyle aynı gün içerisinde milyarlarca mesaj Whatsapp üzerinden atılıyor. Bunlardan bir kısmı insanların kendi özeli ve gizlisi. Bu gizliliğin açığa çıkması en büyük endişe. Haliyle insanlar Whatsapp hacklenebilir mi? sorusuna yanıt arıyor. Bugün sizler için Whatsapp’tan hacklenmeye çalıştığınızı nasıl anlayacağınızı göstereceğiz.

Whatsapp kendi iddiasına göre dünyanın en güvenli iletişim platformu. Uçtan uca şifreleme yöntemi bu güvenliği arttırdı. Fakat her kul yapısı teknoloji gibi Whatsapp da sorun yaşayabilir ve gizliliğinizi koruyamayacak açıklar barındırabilir. Peki Whatsapp hacklenebilir mi?

Whatsapp hackelenebilir mi?

WHATSAPP’INIZI HACKLEYEBİLİRLER

Whatsapp kişiye özel, ücretsiz ve güvenilir bir platform da olsa açıklar barındırıyor. Bu da gizliliğinize zarar verebilecek bazı yöntemlerin olduğu anlamına geliyor. Bunları keşfedebilen siber korsanlar var.

Neticede Whatsapp telefon numaranız üzerinden çalışan ve dışarıya açık olduğunuz bir platform. Bir yolla telefon numaranıza ulaşan kötü niyetli kişiler Whatsapp’ınıza ulaşmak için çeşitli yöntemler kullanabilir.

WHATSAPP’TA BUNLARA DİKKAT

Bu kötü niyetli kişilerden korunmak ve Whatsapp konuşmalarınızın ve görüntülü-videolu aktivitelerinizin başkalarının eline geçmemesini sağlamak için dikkat etmeniz gerekenler;

  • VİRÜSLÜ GİF ATABİLİYORLAR

2019 yılında böyle bir açık keşfedildi. Virüslü bir GİF ile siber korsanlar konuşmalarınıza ve bilgilerinize ulaşabilir. Whatsapp bu açığı kapatıp kapatmadığı ile ilgili bir bilgi vermiş durumda değil.

  • PEGASUS VİRÜSÜ

İnternet korsanları size bir sesli arama gönderme kisvesi ile aslında virüs gönderebiliyor. Siz sesli mesaja tıkladığınızda iş işten geçmiş olabiliyor.

  • YANILTICI MESAJLAR

Kampanya, imza kampanyası gibi çeşitli sosyal kampanyalar kisvesi altında sizi çeşitli internet sitelerine tıklatmaya gayret edip, bu siteye tıkladığınızda size virüs göndermeye başlayan uygulamalar da mevcut.

  • DOĞRUDAN FOTOĞRAF-VİDEO GÖNDERMEK

Whatsapp’tan biri size mesaj olarak fotoğraf veya video attığında, eğer ayarlardan sohbetteki fotoğraf-videoları otomatik kaydetme seçeneğini kapatmadıysanız direkt olarak kaydedilir. Bunun farkında olan siber korsanlar fotoğraf-video kisvesinde bir yazılım hazırlayıp, telefonunuzun kaydedeceği mesajlar atabiliyor. Bu da telefonunuza direkt olarak virüs girmesi anlamına geliyor.

WHATSAPP VİRÜSLERDEN NASIL KORUNULUR?

Tüm bu kötü deneyimleri yaşamamak için yapmanız gereken bir kaç şey var. İlk olarak herhangi bir şekilde yabancı numaralardan gelen sesli aramaları, sesli mesajları, internet sitelerini açmamak.

Bu siteleri açmadığınız sürece Whatsapp güvenli.

Ayrıca ayarlar kısmından gönderilen video-fotoğrafların telefonunuza direkt olarak kaydedilmesini engelleyiniz.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et