Vergi muafiyeti öğretmen maaşı artışı getirecek mi?

Kamuda yeni dönem başlıyor. Tüm memurlar gibi eğitimciler de yeni yılı bekliyor. Bir süredir döviz artışı ve enflasyon nedeniyle zor günler yaşayan öğretmenler merakla yeni yılda alacakları zamları beklerken, vergi muafiyeti müjdesi aniden gelen bir sürpriz oldu. Asgari ücret için gelen vergi muafiyeti memurlara da geldi. Peki vergi muafiyeti öğretmen maaşı artışı getirecek mi?

Asgari ücrette esas artık vergi muafiyeti ile sağlandı. Kanun ile birlikte sadece işçiler değil, 18 milyon çalışanın tamamının maaşının asgari ücrete kadar olan kısmından vergi alınmayacak. Vergi muafiyeti öğretmen maaşı için de önemli. Konu ile ilgili açıklama yapan Sosyal güvenlik uzmanı Özgür Kaya’dan geldi.

vergi muafiyeti öğretmen maaşı

ÖĞRETMEN MAAŞI DA ARTACAK

Meclisten geçecek olan yasa ile birlikte Ocak’tan itibaren tüm maaşlı çalışanların gelirlerinden asgari ücrete kadar olan kısım vergiden muaf olacak. Damga vergisi ve gelir vergisi artık asgari ücrete kadar olan kısım için alınmayacak.

Asgari ücretlilerin bu şekilde yüzde 50 zam alması mümkün oldu. Ancak artık öğretmen maaşı da bir kısım vergiden muaf.

Bu konuda açıklama yapan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya;

“Ortalama bir memurun maaşını ele alırsak rakamı telaffuz edebiliriz. 7 bin civarında maaş alan aşağı yukarı 700 liralık vergi kesintisi var, demek ki, 700 lira civarında bir rakamı net olarak ortaya koyabiliriz” ifadelerini kullandı.

Böylece öğretmen maaşları dahil tüm memurların maaşı 2022 yılında vergi muafiyeti ile büyük artış gösterecek. Bu konuda Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Bir müjde de memurlara vermek istiyorum. Asgari ücrette gelir ve damga vergisi muafiyetini genişletmiştik. Memurlarımızı da bu kapsama dahil ederek fiilen aldıkları ücretin artmasını sağlıyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et