Veliler dikkat: Salgından öğrenciler böyle etkilendi

1 yılı aşkın süredir tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Koronavirüs salgını yoğun bir şekilde etkisini gösteriyor. Aşı çıkmasına rağmen yayılımının ve ölümlerin önüne hala geçilemedi. Bu nedenle bir çok ekstra tedbir 1 yılı aşkın süredir tüm dünyada uygulanıyor. Bu tedbirlerin bir kısmı eğitim alanında kendisini gösteriyor. Okullar son 1 yıl içerisinde sadece 2-3 ay için açık kalabildi. Açık kaldığı sürede dahi çok sınırlı imkanlar ve sürelerde faaliyet gösterdi.

Tüm bu ahvalde öğrencilerin eğitim açısından dezavantaj yaşadığına kesin gözü ile bakılıyordu. Bu durum Eğitim Reformu Girişimi’nin (ERG) Eğitim İzleme Raporu 2020’ye de yansıdı. Eğitim Reformu Girişimi, geçtiğimiz yıl eğitimde yaşanan kayıpları geniş bir rapor olarak sundu.

SALGIN GERİYE GÖTÜRDÜ

Türkiye’de eğitim 12 yıl olsa da, öğrenim kısmının 8-9 yıl gibi bir çıktıda olması bekleniyor. Fakat salgın öğrencilere neredeyse 1.5 yıla yakın süre kaybettirmiş durumda. Bu da salgının öğrenme kayıplarına neden olduğunu ispatlar nitelikte.

Dünya genelinde matematik öğrenmesi 5 ila 9 ay arası geriye gitmiş durumda. Hollanda’da eğitim düzeyinin düşük olduğu hanelerde öğrenme kaybının yüzde 60 olduğu ifade ediliyor.

2020 yılında uygulanan LGS sınavında da en düşük puanlar matematik alanında kendisini göstermiş durumda.

TELAFİSİ ZOR OLACAK

Salgının yayılım alanlarından biri olan okullar tedbirlere mecburen dahil oldu. Gerek Türkiye’de, gerek dünyada eğitimciler gönülsüz de olsa salgının yayılım hızını kesmek için okul gibi geniş toplanma alanlarının kapalı olmasına razı oldular.

Fakat bu telafisi zor olacak öğrenme kayıplarını da beraberinde getirmiş görünüyor. Salgında düzelme olursa ülkemiz dahil bir çok ülkenin Milli Eğitim Bakanlığı geniş bir telafi sürecine girecek gibi görünüyor.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et