Vedat Bilgin 3600 ek gösterge açıklaması yaptı

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin bugün CNN Türk ekranlarına konuk oldu. Uzun zamandır öğretmenlerin de heyecanla beklediği, eğitimcilerin emekliliğinde son derece işine yarayacak olan 3600 ek gösterge konusu Bakan Bilgin’in de gündemindeydi. Vedat Bilgin 3600 ek gösterge açıklaması yaparak dikkatleri üzerine çekti.

EK GÖSTERGE 2022’NİN İLK 6 AYINDA

Vedat Bilgin 3600 ek gösterge ile ilgili açıklamasında, 2022 yılının ilk altı ayı içerisinde ek gösterge konusunun tamamlanacağını ve verileceğini aktardı. Bir çok öğretmenin de hem emekli maaşını, hem emekli ikramiyesini arttıracak olan 3600 ek gösterge ile ilgili çalışmalarda sona gelindiğini de buradan anlıyoruz.

Vedat Bilgin 3600 ek gösterge

MEMURLARA HAKLAR

Memurların durumunda da bir çok iyileştirme yapıldığına dikkat çeken Bakan Bilgin;

* 3600 toplu sözleşme maddesi haline getirildi. Bir önceki seçimde Sayın Cumhurbaşkanımız gündeme getireceğini söylemişti. Artık söylem olmaktan çıkardık. Geri dönüşü yok artık. Kanun hükmündedir. Bakanlık içinde çalışmalarımızı yaptık.

* Esas düzenlemeyi 3600 ek gösterge emekliliklerinde yapıyor. Yıllar içinde daha da artan farklılaşma var. Bakanlık içinde çalışma tamamlandı bitti. Sendikalarımızla müzakere edeceğiz. Kamunun diğer kuruluşlarıyla onlarla müzakere edeceğiz. Meclis’e ilk 6 ay içinde en geç Mayıs-Haziran’da intikal ettiririz. Bu yıl içinde tamamlanacak.

* Kamuda bir sorun daha var. Toplu sözleşmede çözülmesi gereken madde olarak ortaya koyduğumuz nokta sözleşmeli personeller.

* Sözleşmelileri kadrolularla benzer haklara sahip noktaya getireceğiz. Çok fazla statü var, karışık. Sadeleştireceğiz ve isteyenler için böyle bir çalışma yapıyoruz. Onu da bu yıl içinde bitireceğiz. Önümüzde ödev olarak duruyor. Meclis’e haziranda gelmiş olur.

İstanbul’da bir işyerinde işçileri kapının önüne koymuştu. İşçileri yarın işe almazsanız çalışma izinlerinizi iptal ederim demiştim. Ondan sonra da başka bir sendika geldi. Sizin bu sözünüzü duyduk yanımızda olur musunuz dediler, çözmek üzereyiz.

* Biz bu süreçte memurlarla ilgili önemli düzenleme yaptık. Asgari ücretin vergi dışı bırakılmasıyla ilgili memurlarımızdan da talep oldu. Tüm çalışanlarımızın gelirlerini Asgari Ücret dışında bırakınca memurlara 300 TL’ye yakın ek yapmış olduk.

* O konular çok açık. Asgari geçim indirimi kalktı diye memurlarda çocuk parası vs bunlar AGİ kapsamında değil memur statüsüyle ilgili kanunla düzenlenmiş. Alakası yok. Yanlış bilgi. O devam ediyor. Memurlar artış elde etti.

diyerek eğitimcilerin de beklediği konulara açıklık getirdi.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et