Vaka sayısı bu sınırı aşarsa okullar kapanabilir

Koronavirüs salgını devam ediyor. Dünyayı kasıp kavuran salgın ülkemizde de son derece etkili. Özellikle virüsün farklı varyantlarda mutasyon geçirmesi sonrası bulaşıcılığının arttığı düşünülüyor. Ülkemizde Mart başı itibari ile geçilen normalleşme sonrası bir anda vakalar yeniden günlük 20 binlere çıkmış durumda.

Vakalar artınca gözler bir kez daha okullara çevrilmiş durumda. Bir çok kişi salgının yükselişini okulların yeniden açılmasına bağlıyor.

İSTENMEYEN TABLO

Mart başından normalleşme dönemine geçilirken illerimiz risklerine göre 4 ayrı gruba ayrıldı. Riski düşük iller mavi, riski orta iller sarı, riski yüksek iller turuncu ve riski çok yüksek iller kırmızı renk ile gösterildi.

Bu gruplardan sarı ve mavi olanlarda tüm sınıf kademeleri sınırlı da olsa yüz yüze eğitime geçti. Turuncu ve kırmızı olanlarda ise sadece ana sınıfı, ilkokul, 8 ve 12.sınıflar eğitime döndü.

Fakat 2 hafta içerisinde yetkilileri bile şaşırtan bir tablo ortaya çıktı. Vaka sayısı 2 hafta gibi kısa bir sürede dahi kapanma kararının geldiği noktaya yaklaştı.

30 BİNİ AŞARSA KAPANABİLİR

Alınan son bilgilere göre eğitim çevreleri şu sıralar vaka sayılarını izlemeye almış durumda. Vaka sayısının tedbirin ilk alındığı nokta olan 30 binlere geri alınması durumunda yeniden kapanma söz konusu olabilecek.

Açılmaya karar verilen dönem aşılama çalışmalarının hızı da kararda etkili olmuştu. Fakat aşılanma süreci beklendiği gibi gitmedi. Örneğin öğretmenler aşılarını olamıyor. Bu da doğal bir risk ortaya çıkarıyor.

Önümüzdeki 2 hafta okulların durumu ile ilgili kritik süreçler yaşanacak.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et