Uzmanlardan çocuklar için ‘Delta Varyantı’ uyarısı

6 Eylül’de okulların açılmasının ardından uzmanlardan farklı uyarılar art arda geliyor. Son olarak uzmanlar son bir haftada yüksek ateş, boğaz ağrısı, halsizlik gibi şikayetler ile hastaneye başvuran çocuk sayısındaki artışa dikkat çekerken, özellikle Koronavirüs’ün en tehlikeli varyantları arasında olan ‘Delta Varyantı’ konusunda uyarılar yapıyorlar.

Milliyet’ten Mert İnan’ın haberine göre Delta Varyantı çocuklar arasında da yayılımını hızlandırdı. Özellikle altta başka hastalığı olan çocuklar arasında virüslü olanların ağır belirtiler gösterdiğine dikkat çekiliyor.

Konu ile ilgili Mert İnan’a konuşan Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Mustafa Hacımustafaoğlu;

“En önemlisi ise altta yatan hastalığı olan çocukların tablosunun ağır seyretmeye başlaması. Bu yıl özellikle çocuklarda grip vakalarını da sıkça görmemiz mümkün” dedi. İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi’nden Prof. Dr. Ayper Somer de “Okulların açılmasıyla birlikte çocuklarda Kovid-19 dışında başka hastalıklar görülmeye başlandı. Akciğer tutulması ile görülen Bronşiolit başta geliyor. Bebeklerde ağır seyreden RSV virüsü de bu aralar sıkça karşımıza çıkan hastalıklardan. RSV virüsü nedeniyle birkaç bebeğimizi yoğun bakıma aldık. Çocuklarda ölüme neden olabilen MIS-C tablosuna uzun zamandır rastlamıyoruz. MIS-C tablosunun görülmeme nedeni Delta varyantından kaynaklanıyor olabilir. Ancak Delta varyantı çocuklarda daha hızlı yayılıyor” ifadeleri ile durumun ciddiyetine dikkat çekiyor.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et