Uzman Öğretmenlik Sınavı İptal Edilir Mi?

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik kavramları henüz bu yıl çıkan Öğretmenlik Meslek Kanunu içerisinde yer aldı. Meslekte belirli yılı aşmış olan öğretmenler kademe ile ödüllendirilecek. Bu kademeler için uzun zamandır ÖBA’dan eğitim veriliyordu. Eğitimler bitti. Şimdi uzman öğretmenlik için sınav bekleniyor. Fakat öğretmenler uzman öğretmenlik sınavı iptal edilir mi? sorusuna yanıt arıyor. Çünkü sosyal medyada bu sınavın hiç yapılmaması için büyük baskı var.

Uzman öğretmenlik sınavı iptal edilir mi? sorusu bir süredir sosyal medyada yapılan kampanyalar nedeniyle sorulur oldu. Bir çok öğretmen söz konusu kademelerin meslekte geçen yıl nedeniyle bir hak olduğunu ve herhangi bir şekilde sınavın olmaması gerektiğini bildiriyor.

İlk gelen duyumlar MEB’te uzman öğretmenlik sınavının iptal edilmesine dair isteklerin olduğu fakat Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’de bu yönde bir istek olmadığı yönünde. Bakan Özer’in iknası durumunda öğretmenlerin bu isteği gerçek olabilir.

Uzman Öğretmenlik Sınavı

UZMAN ÖĞRETMENLİK SINAVI İPTAL Mİ?

Milli Eğitim’den gelen duyumlara göre Bakan Özer bu sınavdan geri adım atmak istemiyor. Bir çok kurmay bu konuda bakanı ikna etmeye çalışıyor fakat Bakan Özer’in bu yönde bir geri adıma dair niyeti yok.

Sınavın bu dönem içerisinde yapılacağını düşünürsek karar için önümüzdeki bir iki hafta beklenecek gibi görünüyor.

UZMAN ÖĞRETMEN SINAVI NE ZAMAN?

18 Temmuz’da başlayan eğitimler 19 Eylül’e kadar devam edecek. Sınav ise 19 Kasım 2022 tarihinde, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 81 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek.

Sınavın resmi adı öğretmenlik kariyer basamakları olacak.

Başarılı olmak için öğretmenlerin sınavda 70 puan alması gerekecek.

UZMAN ÖĞRETMENLİK SINAVI BAŞVURULARI NE ZAMAN?

On binlerce eğitimcinin katılımı ile yapılacak olan uzman öğretmenlik sınavı için 26 Eylül-3 Ekim 2022 tarihleri arasında başvurular kabul edilecek. Başvuru ile ilgili detaylar önümüzdeki günlerde netleşecek.

Sınavın sonuçları ise 12 Aralık 2022’de erişime açılacak. Bir çok öğretmen 2023 yılına yeni kariyer basamakları ile girmiş olacak.

2 yorum

  1. Bence öğretmenlerindeneyim vede 10 yıl kriteri baz alınıp alınan ödüller dikkate alınarak uzmanlık verilmeli.Saygılarımla.

  2. Bakanınız yüksek lisans için muaf denildi ya ben görme engelli bir öğretmenim hangi gözle calışacam hangi gözle ders calısacam biz neden muaf edilmedik

Bir Cevap YazınCevabı iptal et