Uzman öğretmenlik ne zaman başlayacak? açıklandı

Meslekte 10 yılını geride bırakmış öğretmenler Öğretmenlik Meslek Kanunu çıkınca büyük bir heyecana kapıldı. Uzman öğretmen olmak isteyen eğitimciler ilerleyen süreçte hem 1000 TL ek zam hem de statüsü nedeniyle büyük çaba sarf edecek. Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı bugün uzman öğretmenlik ne zaman başlayacak? sorusunu yanıtladı ve öğretmenlerin kafalarındaki soru işaretlerini giderdi.

7354 numaralı Öğretmenlik Meslek Kanunu henüz hafta başında Cumhurbaşkanı Erdoğan onayı ile Resmi Gazete’de yayınlandı. Kanun içerisinde kariyer basamaklarına bölünen öğretmenlik mesleğinin en yüksek kıdemi başöğretmenlik. Fakat öncesinde 10 yıllık öğretmenler arasında eğitimleri tamamlayıp sınavları geçene uzman öğretmenlik titri verilecek. Bu kadro ile maaşlarda 1000 TL artış da olacak. Peki uzman öğretmenlik ne zaman başlayacak?

Uzman öğretmenlik ne zaman

Uzman öğretmenlik ne zaman?

Öğretmenlik Meslek Kanunu içerisindeki tüm düzenlemelerin başlamasına ilişkin net bir madde var. Bu madde nedeniyle uzman öğretmenlik kavramı 15 Ocak 2023’te başlayacak. Öncesinde herhangi bir sınav veya eğitim olmayacak.

Uzman öğretmen kavramı şu madde ile kesinleşti;

“(6) Uzman öğretmen veya başöğretmen unvanı alanlara her unvan için ayrı ayrı olmak üzere bir derece verilir.”

Uzman öğretmen kavramının 15 Ocak 2023’te başlayacağını gösteren madde ise şu şekilde;

Öğretmenlik Meslek Kanununun “Yürürlük” başlıklı 11. maddesindeki; “Madde 11- (1) Bu Kanunun 8 inci maddesi 15/1/2023 tarihinde, diğer maddeleri yayımı tarihinde yürürlüğe girer.” hükümleri gereğince; halihazırdaki 83.350 uzman öğretmen ve 100 başöğretmen bu tazminat düzenlemesinden 15/1/2023 tarihinde yararlanacaktır.

15 Ocak sonrasında eğitimde öğretmenlik kavramında yepyeni bir dönem başlamış olacak.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et