Uzman Öğretmenlik Eğitim Başvurusu Nasıl Yapılır?

Uzman Öğretmenlik Eğitimi için geri sayım başladı. Milli Eğitim Bakanlığı, alanında belli oranda deneyim sahibi ve gereken koşulları sağlayan öğretmenlere uzman öğretmenlik titri vermek için çalışmalara başladı. Peki Uzman Öğretmenlik Eğitim Başvurusu nasıl yapılacak?

Uzman Öğretmenlik Eğitimi ve Başöğretmenlik Eğitimi belirli zamanlarda, gereken özelliklere sahip ve artık bu sıfatlarla anılmak isteyen öğretmenlere yönelik verilecek. Elbette önce bir başvuru aşaması olacak. Uzman Öğretmenlik Eğitim Başvurusu ile ilgili bakanlıktan açıklama geldi.

Uzman Öğretmenlik Eğitim

UZMAN ÖĞRETMENLİK EĞİTİM TARİHLERİ

Uzman Öğretmenlik için eğitim alacak olanlar ve Başöğretmenlik için eğitim tarihleri açıklanmış durumda. Buna göre;

Uzman öğretmenlik eğitimleri 18 Temmuz-5 Eylül, başöğretmenlik eğitimleri de 18 Temmuz-19 Eylül arasında tarihlerinde eğitimler alınacaktır.

UZMAN ÖĞRETMEN EĞİTİM BAŞVURU TARİHİ

Milli Eğitim Bakanlığı uzman ve başöğretmen eğitimi için başvuruların 1 Haziran 2022 itibari ile başladığını duyurdu. Son başvuru tarihi 10 Haziran 2022 olacak.

Öğretmenlik kariyer basamakları sınavı 19 Kasım 2022’de yapılacak.

Sınav için başvurular ise 26 Eylül-3 Ekim 2022 tarihleri arasında kabul edilecek.

Konu ile ilgili açıklamasında Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer;

“Şu an itibarıyla da o yönetmelikle ilgili eğitim programı ve sınav tarihiyle ilgili takvimi de Bakanlığımızın web sitesinden tüm kamuoyuna açmış, paylaşmış bulunuyoruz. Bu takvime göre yönergede eğitim programının detayları yer alıyor. Eğitim programının hangi tarihlerde gerçekleşeceği, başvurusundan eğitim süreçlerine ve sınav süreçlerine kadar takvimin sonuçlarının açıklanmasına kadar tüm tarihlerin yer aldığı bir takvim. Buna göre 500 binin üzerinde öğretmeni ilgilendiren uzman öğretmenlik ve başöğretmenlikle ilgili eğitim programının başvuruları 1-10 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. Uzman öğretmenlik eğitimleri, 18 Temmuz-5 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Başöğretmenlik eğitimleri de yine uzman öğretmenlik eğitimleriyle aynı tarihte 18 Temmuz’da başlıyor. Oradaki eğitim saati daha fazla olduğu için 19 Eylül’de nihayetlenmiş olacak. Eğitimlerini tamamlayan uzman öğretmenlerimizin başöğretmen olabilmeleri, sınav tarihi itibarıyla 10 yılını ve eğitimlerini başarıyla tamamlamış olan öğretmenlerimizin de uzman öğretmen olabilmeleriyle ilgili sınavı da 19 Kasım’da gerçekleştireceğiz.” ifadelerini kullandı.

UZMAN ÖĞRETMENLİK EĞİTİM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Başvurular hem uzman öğretmenlik, hem de başöğretmenlik için aynı yerden, MEBBİS sisteminden alınacak.

Öğretmenlerin başvuru için;

https://mebbis.meb.gov.tr/

adresine girip, gereken başvuru adımlarını tamamlamaları gerekiyor.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et