Uzman Öğretmen sınav konuları neler olacak?

Önceki gün TBMM’den geçerek kanunlaşan Öğretmenlik Meslek Kanunu içerisinde en önemli konulardan biri de Uzman Öğretmen kavramı. Bu kavram önümüzdeki günlerde kanunun Resmi Gazete’de yayınlanması ile resmi bir kavram olacak. Ardından meslekte belirli süreleri geçirmiş tecrübeli eğitimciler sınava girerek Uzman Öğretmen olacak. Peki Uzman Öğretmen sınav konuları belli mi?

Uzman Öğretmen kavramı için Milli Eğitim Bakanlığı çalışmaları başlamış durumda. Son açıklamasında Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından verilen detaylara göre söz konusu kanun yürürlüğe girdikten sonra detaylar için bakanlık içerisinde çalışmalar yapılacak. Bu esnada uzman öğretmen sınav konuları da belirlenmiş olacak.

UZMAN ÖĞRETMENLİK SINAVI NE ZAMAN?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre uzman öğretmenlik sınavının kanun yürürlüğe girmesinin ardından bir hazırlık aşamasından geçmesi gerekiyor. Şu an duyum noktasında olan sürelere baktığımızda 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı gelmeden önceki yaz aylarında bu sınavların yapılması ve bir sonraki eğitim yılına bu uygulamanın başlaması bekleniyor.

Uzman Öğretmen sınav konuları

UZMAN ÖĞRETMEN BAŞVURU ŞARTLARI

Yine Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen bilgilere göre Uzman Öğretmenlik için gereken şartlar şu şekilde olacak;

  • 10 yıl mesleki tecrübesi bulunmak
  • 180 saat sürecek olan eğitime katılmak
  • Uzman öğretmenlik sınavından 70 ve üzeri almak

Ayrıca yüksek lisans bitirmiş veya bitirecek olan öğretmenler söz konusu sınavlardan ve eğitimlerden muaf olup doğrudan uzman öğretmen olma şansı yakalayabilecek.

Sınav yazılı şekilde yapılacak.

UZMAN ÖĞRETMEN SINAVININ KONULARI

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından henüz Uzman Öğretmen eğitimi içeriği ve sınav konuları belirlenmiş ve açıklanmış durumda değil. Konuya ilişkin yapılan ilk açıklamalarda hazırlıklara başlanması için Resmi Gazete’de kanunun geçmesi bekleniyor.

Şimdilik ilk gelen duyumlara göre 180 saatlik eğitim içerisinde her öğretmene;

  • Modern çağın teknolojileri
  • İklim değişikliği ve yeşil teknoloji
  • Kendi alanları ile ilgili üst düzey eğitimler

verilecek ve sonrasında yapılacak olan uzman öğretmen sınavı verilen bu eğitimlere ait soruları içerecek. Ayrıca öğretmenlerden mesleki gelişim için asgari düzey yeterliliği de tamamlamaları istenecek.

Öğretmenlik Meslek Kanunu önümüzdeki bir kaç gün içerisinde Resmi Gazete’de yayınlanacak. Ardından Milli Eğitim Bakanlığı konulara ilişkin gereken açıklamaları yapmaya başlayacak.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et