Uzman Öğretmen Olamayacaklar Belli Oldu!

Uzman Öğretmenlik için geri sayım başladı. Öğretmenlik mesleğine gönül vermiş, bu işe yıllarını vermiş binlerce eğitimci hazırlık içerisinde. Öte yandan kimlerin uzman öğretmen olup, kimleri olamayacağı da merak ediliyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uzman öğretmen olamayacaklar belirlendi.

Uzman öğretmen olamayacaklar maalesef belirli şartları karşılayamadığı için beklemek ve şartları karşıladığında sürece başlamak zorunda kalacak. Öte yandan eğitim sürecinin yaz aylarında başlaması bekleniyor.

10 YIL GÖREV ŞARTI

Uzman Öğretmen için karşımıza çıkan ilk şart 10 yıl hizmet şartı. Aynı alanda 10 yıl hizmet vermiş öğretmenlerin belirli sürelerde eğitimleri tamamlaması beklenecek. Yaz aylarında başlaması öngörülen bu eğitimler için verilen süre; “180 saat”. Bu sürelerdeki eğitimi tamamlayan hiç bir öğretmen uzman olma şansı elde edemeyecek.

Aşağıdaki tablodaki şartları karşılayamayanlar da uzman öğretmen olamayacaklar;

zman Öğretmen Olamayacaklar

KADEME İLERLEME CEZASI BULUNAN OLAMAYACAK

Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen bilgiye göre 10 yıl alan hizmeti bulunsa dahi hakkında kademe ilerlemesinin durdurulmasına hükmedilen eğitimciler de maalesef herhangi biçimde uzman öğretmen olabiliyor.

UZMAN ÖĞRETMEN OLUP ALAN DEĞİŞTİRİLEBİLİR Mİ?

MEB’in yayınladığı bilgiye göre 180 saat eğitimi tamamladıktan sonra uzman olmaya hak kazanan öğretmenlerin uzmanlığı sonrasında alan değiştirmesi mümkün olacak. Böylece herhangi bir sıkıntı olmadan geçiş sağlanacak.

UZMAN ÖĞRETMEN DERECE ALACAK MI?

Öğretmen dostlarımız için derece almak bir hayli kritik. Gere mesleki otorite, gerek maddi açıdan kademe alabilmek çok önemli.

Uzman öğretmen olan eğitimciler birer kademe alabilecekler.

Böylece 500 bin kişi için yeni bir dönem başlıyor.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et