Uzman Öğretmen nedir? Nasıl olunur?

Öğretmenlik en kutsal mesleklerden biri. Eğitim olgusunun vazgeçilmezi olan öğretmenlik kavramı yakın zamanda bir kaç çeşide ayrılacak. Bunlardan biri de uzman öğretmenlik olacak. Konu ile ilgili ilk açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldikten sonra milyonlarca öğretmenin kafasında soru işaretleri başladı. Öğretmenlik Meslek Kanunu çıktığında içinde bulunacak olan Uzman Öğretmen nedir?

20. Milli Eğitim Şurası’nda Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Uzman Öğretmenlik kavramı duyuruldu. Bu öğretmenlere aylık ek 1000 TL ödeme olacağı da açıklandı. Hal böyle olunca öğretmenler Uzman Öğretmen nasıl olunur? sorusuna yanıt aramaya başladı bile.

Uzman Öğretmen

Uzman Öğretmen nedir?

Öğretmen için uzmanlık tanımı, meslekte belirli yılı dolduran ve yapılacak olan sınava girip başarı kazanan öğretmene verilen isim olacak. Kanun çıktığında MEB hızlıca çalışmalarını tamamlayacak ve 1000 TL ek maaş alacak uzman öğretmenlik kavramı oluşacak.

Uzman Öğretmen nasıl olunur?

Bu unvanı almak isteyenler ilk olarak meslekteki 10. yılını doldurmuş olacak. Ama bu yeterli olmayacak. Bir sınav düzenlenecek ve öğretmenler bu sınava katılım sağlayıp, başarılı olduktan sonra söz konusu unvanı edinebilecekler.

Burada tek istisna yüksek lisans olacak. Eğer 10.yılını doldurmuş öğretmen yüksek lisans mezunu ise herhangi bir sınava tabi tutulmadan bu unvanı alabilecekler.

Uzman olan bu kişilere aylık 1000 TL ek ödeme olacağı da Milli Eğitim Şurası’nda açıklanan konulardan biri oldu.

Bu unvanın gelmesi için ilk olarak Öğretmenlik Meslek Kanunu beklenecek. 2022 yılının ilk aylarında söz konusu kanun çıkacak. Bu yaz aylarına doğru ilk uzmanlık sınavına şahit olabiliriz.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et