Uzaktan Liderlik – Uzaktan Toplantılarda Etkili Olmanın Yolları

Uzaktan Liderlik – Hızla değişen dünyamızda hızlı gündem kaymaları yaşıyor ve sürprizlerle karşılaşıyoruz. Bir yıla ulaşan Kovid-19 tehdidinin eve hapsettiği bizler, birbirimizden kopmak değil, farklı teknolojiler üzerinden yine birbirimizle etkileşime giriyoruz.

Çünkü biz sosyal varlıklarız ve varlığımızı hem fark ederiz hem de fark edilsin isteriz.

Bu etkileşimlerden biri de farklı teknolojilerin birinden faydalanıp kurum çalışanlarıyla iletişimin kesilmeden ve aksatmadan gerçekleşen buluşmalar oldu.

İşte bunun gibi, sürpriz dolu dünyada yük yine liderlere düşüyor; her ihtimale gore hazırlanmış tedbir paketleri gerekiyor. Bu eğitimde de böyle, iş dünyasında da…

İnsanlar insanları takip eder. Kim oldukları, neyi temsil ettikleri ve gerçekten önemli olan şeylere bağlı olan liderler, başkalarını da yanlarına çekerler.

Uzaktan Liderlik Varlığı Nedir?

Ne zamandır yaptığınız şeye bu kadar daldığınız ve zaman hissini kaybettiğiniz oldu mu?

Bir roman okuyor, bir meslektaşınızla konuşuyor veya bir rapor yazıyor olabilirsiniz; odaklanmış konsantrasyon gerektiren herhangi bir aktivite bizi oraya götürebilir. Zaten bu kapasitenin tadına varmışsınız.

Varlığımızın duygusuyla hareket ettiğimizde, emilmiş bir rahatlama durumundayız. İçimizde bir ferahlık veya ‘akış’ hissi var. Daha sonra geriye dönüp baktığımızda, tamamen ‘orada’ olduğumuzu ve en iyi halimizle temas halinde olduğumuzu fark ederiz.

Sanal dünyanın gerçek insanları olarak, tüm dikkatimiz bu ana odaklanmalıdır. Bir toplantıdaysak, dikkatliyiz; e-postalarımızı, ‘yapılacaklar’ listemizi veya diğer dikkat dağıtıcı unsurları düşünmeliyiz.

Varlık Geliştirmek Neden Önemlidir?

Uzaktan Liderlik – Varlığı geliştirmenin ve güvene dayalı ilişkiler kurmanın birçok faydası vardır.

Salesforce CEO’su Marc Benioff, şirketin sürdürülebilir başarısını ‘değer yaratan değer’ çalışma ilkesine bağlıyor. Fortune’a verdiği bir röportajda Benioff şöyle diyor:

“Güven  en yüksek değeriniz değilse, çalışanlar çekip gidecektir. Müşteriler çekip gidecek, yatırımcılar çekip gidecek ve liderler çekip gidecek ve her gün daha fazlasını göreceksiniz.”

Varlığın derinleşmesi, ‘eyleme geçme’ riskini azaltır. Bir lider başkalarına bağırdığında veya onları aşağıladığında ilişkilere zarar verir.

Nasıl Daha Şimdiki Zaman Olunur?

Uzaktan Liderlik – Çevrimiçi çalışmanın yoğunluğu nedeniyle, dikkatinizi bilinçli bir şekilde yönetmenin yollarını bulmak özellikle önemlidir. İşte size enerji dolu kalmanız ve iş arkadaşlarınızla meşgul olmanız için (Zoom üzerinde veya şahsen) deneyebileceğiniz bazı öneriler.

1- Toplantıdan once yapmanız gerekenler nelerdir?

Uzaktan Liderlik – Hazırlıklı olmak için birkaç dakikanızı ayırın. Gözlerinizi kapatabileceğiniz, vücudunuzu tarayabileceğiniz ve ne hissettiğinizi fark edebileceğiniz sessiz bir alan bulun.

Hissettiğiniz stres belirtilerine özellikle dikkat edin. Herhangi bir gerginliği gidermeye yardımcı olmak için vücudunuzun bu bölgesine nefes verin.

Telefonunuzu bir kenara koyun (bir toplantıda veya bir arama için oturum açmanız gerekmedikçe.) Dikkatinizi kendi yönüne çevirme olasılığınızı azaltmak için onu gözden uzak tutun. Birlikte olduğunuz insanlar, dikkatiniz için rekabet etmedikleri takdirde kendilerini daha değerli hissedeceklerdir.

2- Toplantı sırasında (Uzaktan) nasıl davranmalısınız?

Uzaktan Liderlik – Başkalarıyla etkileşim halindeyken kendi bedeninizle iletişimde kalın. Ayaklarınızın yerde, sırtınızın sandalyede ve omurganızın dik olduğunu hissedin.

Nefes alıp verdiğinizi fark edin.

Yapabiliyorsanız, bu “diyafram nefesine” bağlı kalmanıza yardımcı olmak için elinizi hafifçe karnınızın üstüne koyun. Kendinizden “sıçradığınızı” veya benlik duygunuzla bağlantınızı kaybettiğinizi fark ettiğinizde, tekrar nefesinize odaklanın.

Başka biri konuşurken göz temasını sürdürün.

Ekranda, gözlerinizi doğrudan kameraya bakmak (böylece karşınızdakinin doğrudan ona baktığınızı hissetmesi için) ve ekrandaki görüntüsüne bakın. 

Bu bilinçli ‘mekik’, zihninizin başka yere gitmesini önlemeye yardımcı olur. Diğerine tüm dikkatinizi verdiklerini iletir.

Başkalarına tüm dikkatini veremiyorsan bunu söyle. Yarı-dikkati dağılmış bir durumda olmaktansa, “Benimle konuşman gerektiğini biliyorum ve ilgileniyorum, ama sana odaklanmak istiyorum” demek daha iyidir. Neye ihtiyacınız olduğuna dikkat edin ve sonra sohbete geri dönün.

3- Bir toplantıdan sonar neler yapmalısınız?

Uzaktan Liderlik – Birinden diğerine acele etmek yerine, toplantılar arasında ne kadar boşluk bırakabileceğinizi belirleyin. Birkaç dakikalık kısa bir ara bile zihninizi temizlemenize ve “dikkat kalıntısını” azaltmanıza yardımcı olur (bir sonrakine dönmeniz gerektiğinde bir konu hakkında düşünmeye devam etmek.)

Dışarıda durmak veya bir pencere açmak mümkünse, birkaç saniye bile olsa, temiz hava dikkatinizi şimdi ve burada odaklamanıza yardımcı olacaktır.

Bir toplantının sonunda, orantısız miktarda enerji tükettiği gösterilen, zihninizde ‘açık döngüler’ olarak kalmamaları için alınan tüm eylemleri veya kararları not edin. Bir sonraki toplantıya gitmeden veya oturum açmadan önce bir toplantıdaki ‘döngülerinizi’ kapatın.

Kapanışta Neler Yapmalısınız?

Uzaktan Liderlik – Sanal dünyada iletişim kursak ta reel dünyanın insanlarıyız. Sanal da olsa “varlığımızı” fark etmeyi sevdiğimiz gibi, fark edilmesini de severiz.

Gerçek veya sanal toplantılarda, biri odaya şahsen veya Zoom ile girdiğinde en büyük etkiyi yaratan onu görmektir. Varlığını hissetmektir. Büyük liderler buna sahip ve siz de yapabilirsiniz. Varlık her an bizim için mevcuttur. Varlığı geliştirmek, liderliğinizin ve yaşamınızın kalitesini büyük ölçüde artıracaktır.

 

Bir Cevap YazınCevabı iptal et