Uzaktan Eğitim – Uzaktan Eğitimin Getirdikleri ve Götürdükleri

Uzaktan Eğitim – Hızlı internetin kullanıldığı, görüntülü konuşmaların yapıldığı ve 3G teknolojinin hayatımıza adım attığı günümüzde internet kullanımının yarar ve zararını tartışmak ve yazmak saçma gibi gelebilir ama unutulmamalıdır ki her iyinin aşırı kullanımı beraberinde zararlarını da getirir. Birer eğitimci ve aile reisi olarak, günümüz olmazsa olmazlarından, ailelerin karne hediyesi olarak bilgisayar ve internet aldıkları bir dönemde böyle bir konuya temas etmenin yerinde olacağını düşünüyorum.

Günümüzde internet kullanımı gençler arasında maalesef genelde oyun oynamak, mail okumak ve ilgi duydukları sosyalleşme sitelerinde vakit harcamak için kullanılmaktadır. Bu internet gibi güzel bir imkânı daha güzel işler yapmak için de kullanabiliriz. Bu bağlamda eğitim açısından internet kullanımının fayda ve zararlarını sıralayacak olursak, önümüze şöyle bir tablo çıkıyor:

Eğitimci penceresinden bakıldığından internet kullanımı gençlere araştırma yapmalarında ve ödev hazırlamalarında zamandan tasarruf sağlar. İnternet kullanımı dünya üzerinde fikirlerin paylaşımını kolaylaştırır, eğitimde tam öğrenmeyi sağlar. İnternet sayesinde bilgiye daha kolay ulaşan günümüz öğrencisi karşısında kendi branşında daha etkin ve yetkin öğretmenler arar. Doğru bilgiye ulaşmak ise sadece bir tık ötenizdedir.

Çocuğu bilgisayar ve internet kullanan aileler önceleri çocuğunu takip etmek için daha sonra ise onun yanında mahcup olmamak pahasına bilgisayar ve internet kullanmayı öğrenmektedirler. İnternet dolaylı yönden de olsa gençlerin sosyalleşmesini sağlar. Bir tıkla dünyanın diğer ucuna uzanabildiğimiz nano teknoloji çağında, internet duvarı olmayan sınıfları meydana getirir. Tüm bireylerde Avrupa Birliği’nin de desteklediği “Life Long Learning” denilen yaşam boyu öğrenmeyi hayata geçirmektedir.

Uzaktan eğitim – İnternet kullanımının neden olabileceği zararlara gelince, söylenecekler de yararlarından az değil olduğudur. Gençler internet kullanırken ister istemez yaşa dışı yayınlara, şiddet ve cinsellik içeren sitelere maruz kalmanın yansıra arama motorlarıyla yapılan aramalarda bir ton gereksiz bilgiyle mücadele etmek zorunda kalmaktadırlar. Öte yandan öğrencileri kopyacılığa ve kolaylığa alıştırmakla beraber öğrencilerin yaratıcılığını baltalamaktadır. Sürekli oyun bağımlılığı, gerçekle sanal olanın karıştırıldığı ve zaman mefhumunu yitirmek internet kullanmanın zararlarından sayılabilir.

Sürekli bilgisayar ve internet kullanan gençler yalnızlık, diyalog kuramama ve internetsiz yaşamama gibi psikolojik problemlerle boğuşmaktadırlar. Aşırı bilgisayar ve internet kullanımı görme bozuklukları, sürekli hareketsiz oturmaktan iskelet ve kas yapısı sorunları gibi ve bunun yanında sürekli oturmaktan ve hareket etmeden bulunduğu yerde yeme içmeden kaynaklanan obezite gibi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Not: Bu yazı 2009 ‘da kaleme alınmış; bazı öngörüler içermektedir.

Devamını instagramdan takip edebilirsiniz: https://www.instagram.com/yeniegitimdergisi/

 

Bir Cevap YazınCevabı iptal et