Uzaktan eğitim kalıcı mı olacak? Bakan Selçuk’tan açıklama

Türkiye’de uzaktan eğitim tam 1 yıl önce bugün başladı. Pandemi nedeniyle en kalabalık ortamlardan biri olan okullar fiziken kapatıldı. Eğitim EBA ve Zoom gibi platformlardan online biçimde yürütülmeye başladı. Salgının 1. yılında okullar yüz yüze açılmaya başlasa da, hala bir çok ders uzaktan eğitim ile veriliyor. Bugün Ziya Selçuk’un açıklamaları ile uzaktan eğitimin daimi olması ile ilgili tartışmalar başladı.

Sabah Gazetesi’ne konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, dünyanın dijital bir çağa girdiğini, Türkiye’nin de buna uyum sağladığını ve bundan sonra salgın normale dönse bile uzaktan eğitime devam edileceğini söyledi.

Uzaktan eğitimin bir çok fırsat getirdiğini söyleyen Bakan Selçuk;

“Uzaktan eğitim dönemi, oluşturduğu güçlüklerin yanında büyük fırsatlar da getirdi. Bakanlığımız tarafından yıllardır gerçekleştirilmeye çalışılan eğitim-öğretim ortamlarının teknolojiyle bütünleştirilmesi çalışmaları için bir kaldıraç görevi gördü.

Bakanlığımızın hâlihazırda var olan altyapısı, uzaktan eğitimin başlaması ile daha da güçlendirilerek öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve velilerimiz tarafından daha sık kullanıldı. EBA platformu dünyanın en çok ziyaret edilen eğitim sitesi haline geldi.” dedi.

SALGIN BİTSE DE UZAKTAN EĞİTİMİ SÜRECEK

Salgın döneminde uzaktan eğitime katılımın yüzde 77 olduğunu söyleyen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk;

“Uzaktan eğitimde küçük yaş grubundaki öğrencilerimizde, gelişim düzeyinin getirdiği faktörlere bağlı olarak bazı zorluklar yaşandı. Ortaokul öğrencileri ise uzaktan eğitime daha kolay adapte oldu. Süreci daha kolay yönettik.

Eğitim yılı 1’inci dönemi itibarıyla; canlı ders düzenleyen öğretmen sayısı toplamı 884 bin 804 oldu. Öğrencilerin bu derslere katılım yüzdesi, ilkokul seviyesinde yüzde 66, ortaokul seviyesinde yüzde 73, lise seviyesinde yüzde 77 olarak gerçekleşti.” dedi.

Türkiye’de uzaktan eğitimin dünyaya örnek olduğunu belirten Bakan Selçuk, salgın bitse bile uzaktan eğitimin daimi olacağını ve bu konudaki vizyon için çalışmalara başladıklarını söyledi.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et