Uyarılarımız dinlenmedi: Eğitim bütçesi geriledi

Eğitim özellikle son iki yüzyılda dünyanın bir numaralı gündem maddesi. Hemen her ülkede, az gelişmiş veya çok gelişmiş fark etmeksizin eğitim en önemli konu. Ülkemiz de bundan bağımsız değil. Eğitimden halkın yüzde 80’i şikayetçi ve çözülmesi gereken bir sorun olarak görüyorlar. Fakat atılan adımlar maalesef hayal kırıklığı ortaya çıkaracak derecede. Son olarak Yeni Eğitim Dergisi olarak, bütçe görüşmelerinde MEB’e ayrılan payın yükselmesini talep etmiştik.

İŞTE O TALEBİMİZ

2022 Bütçe Görüşmeleri başlıyor: Eğitime daha çok pay zorunlu

2022 bütçe görüşmelerinde beklenen teklifler geldi. Fakat maalesef Milli Eğitim’in genel bütçeden payı düşürüldü. Geçtiğimiz 3 yıla kadar sürekli artan bütçe, bu yıl iyice düşüş gösterdi.

2022’DE MEB’İN BÜTÇEDE PAYI DÜŞTÜ

Mecliste başlayan bütçe görüşmelerinin ilk aşamasında Milli Eğitim Bakanlığı’nın genel bütçedeki payı yüzde 10.8’e düşürüldü. Bu rakamlar önceki senelerde;

2018 için yüzde 12
2019 için 11.8
2020 için yüzde 10.9 idi.

Bu yıl 10.8 gibi bir rakam eğitim camiası açısından son derece moral bozucu oldu. Zaten bütçesinin büyük kısmını zaruri giderlere harcayan Milli Eğitim Bakanlığı bu şekilde eğitim atılımları için nasıl para bulacak, nasıl girişimleri ve gelişimleri destekleyecek gerçekten merak ediyoruz.

ASLAN PAYI OLMADI

Başta Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay olmak üzere siyasi isimler bütçede aslan payı olarak Milli Eğitim Bakanlığı’nın bütçesini gösteriyor. Fakat atılımların hedeflendiği 5 yıllık dönemde MEB’e ayrılan bütçenin yıl yıl düştüğünü acı bir şekilde görüyoruz.

Bu şekilde bir düşüş ile modern çağı yakalamamız, uzay atılımları yapmamız, sanayi 4.0 ve teknoloji atılımları yapmamız ancak ‘hayal’ olarak kalabilir. Eğitim adına yapılan bir çok etkinliğe Yeni Eğitim olarak bizler de destek veriyoruz. Fakat unutmamak lazım ki teknoloji, bilim, yazılım gibi çağın konularında medeni ülkeler eğitimi temelden, en çok desteği verecek şekilde başlatıyor. Bu seviyeleri yakalama hedeflerimizin arkasında duracaksak bunu kesinlikle para harcayarak yapmamız gerekiyor. Aksi düşünülebilir olmaktan çıkmıştır.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et