Üniversitelerin burs kampanyaları başladı: Bu bölümü seçene 2 bin 800 TL

Üniversite sınavı geçtiğimiz haftalarda yapıldı. Üniversitelerin 2 veya 4 yıllık bölümlerine girmek isteyen milyonlarca kişi sınava girdi. Üniversite sınav sonuçlarının bayramdan sonra açıklanmasının ardından üniversite tercihleri başlayacak. Bazı üniversiteler tercih döneminden önce kendi üniversitelerini daha cazip hale getirebilecek burs kampanyaları yapmaya başladı. Bu konuda özellikle tekstil sektöründeki atılımın ardından 2019 yılında YÖK ile Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası (TTSİS) arasındaki protokol sonucu, tekstil ile ilgili bölümler öne çıkıyor.

Son 2 yıldır yapılan ‘Tercihim Tekstil Mühendisliği’ kampanyası bu yıl da devam edecek. 2021 yılındaki üniversite tercihlerinde tekstil ile ilgili bölümleri seçen öğrenciler arasında ilk 20 bine girene 2 bin 800 TL burs verileceği açıklandı.

stanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) ile İstanbul Tekstil- Hammaddeleri İhracatçı Birliği (İTHİB) öncülüğünde yürütülen proje 3 yıl gibi kısa bir sürede meyvelerini verdi. Projenin ilk yılında 92, ikinci yılında da 74 olmak üzere toplam 166 öğrenciye burs sağlandı. Toplam 14 olan tekstil mühendisliği programlarının 9’unda yüzde 100 doluluk oranına ulaşıldı. Bölüm puanları ise 100 puan arttı.

BURS MİKTARI DEĞİŞECEK

Tercihim Tekstil Mühendisliği kampanyası kapsamında verilecek burs tutarı öğrencilerin başarısına göre değişim gösterecek. Buna göre;

Ünıversıte sınavı sıralamasında ilk 20 bine giren öğrencilere net asgari ücret tutarında, 20-50 bin arasındaki öğrencilere asgari ücretin yüzde 70’i, 50-80 bin arasındaki öğrencilere ise asgari ücretin yüzde 50’si kadar burs veriliyor

Bir Cevap YazınCevabı iptal et