Üniversiteler için yeni karar: Artık zorunlu oldu

Üniversiteler ile ilgili zorunlu akreditasyon kararı geldi. Yükseköğretim Kalite Kurulu’nca (YÖKAK) alınan karar doğrultusunda artık üniversiteler için akreditasyon zorunluluğu olacak.


Yükseköğretim Kalite Güvencesi ve Yükseköğretim Kalite Kurulu Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Karar doğrultusunda, üniversitelerde kalite standartlarının ve rekabetin artması, eğitim içeriğinin de geliştirilmesi için, her üniversitenin akreditasyon alması zorunlu oldu.

5 YIL GEÇERLİ OLACAK

Kurumsal Akreditasyon Programı kapsamına alınacak yükseköğretim kurumları, ilgili yılda başvuruları bulunanlar arasından YÖKAK tarafından seçilecek.

Üniversitelere 2 yıl boyunca koşullu akreditasyon verilecek. 2 yıl sonunda ara değerlendirme süreci olacak. Değerlendirme süreci sonrası kalite standartlarına uyan üniversitelere 5 yıllık bir akreditasyon sağlanacak.

Konu ile ilgili açıklama yapan YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas; “Düzenleme ile dünyada emsal birçok yükseköğretim sisteminde zorunlu olan yükseköğretimde kalite güvencesi için kurumsal akreditasyon düzenlemesi, kalite güvencesinin sürdürülebilirliği için önemli bir enstrüman olarak Türk yükseköğretim sistemine kazandırılmış oldu.” dedi.

Şu ana kadar 173 üniversitenin değerlendirmesinin olduğu biliniyor. Resmi Gazete’de duyurulan karar sonrası sayı çoğalacak.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et