Üniversite öğretmenleri daha çok kazanıyor

Üniversite – İngiltere Eğitim Bakanlığı tarafından son yapılan araştırmaya göre, ülkede Üniversite öğretmenleri ile örgün eğitim öğretmenleri arasında fark açılıyor.

1998-99 ve 2017-18 arasında İngiltere’deki üniversitelerde öğretmen işgücünü analiz eden araştırma ayrıca Londra merkezli öğretmenlerin İngiltere’deki diğer bölgelere kıyasla en yüksek ortalama ücrete sahip olduğunu göstermektedir.

Araştırma, Temmuz 2020’de, okul öğretmenleri ile üniversite öğretim görevlileri maaşları arasındaki açığın ortalama olarak yılda 9.000 £ ‘dan fazla arttığını bildirdi.

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan Mesleki Beceriler Teknik Raporu, hükümetin üniversitede öğretmen işe alımını ve eğitimde kalmayı iyileştirme önerilerini, yeni bir ulusal işe alım kampanyasını, artırılmış yüksek kaliteli mesleki gelişim ile öğretmenler için ilerlemeyi desteklemeyi içermektedir.

Veriler, altıncı sınıf kolejlerdeki öğretmenlerin genel Yüksek öğretim kolejlerindeki ve uzman kolejlerdeki öğretmenlerden daha yüksek ortalama ücrete sahip olduğunu ortaya koyuyor.

UCU’nun ileri eğitim başkanı Andrew Harden, “küçümsenen öğretmenlerin mesleği bırakmaya devam etmelerinin şaşırtıcı olmamalı” dedi.

Ayrıca Harden açıklamasında şu cümleleri kullandı: “Gerçek anlamda ileri eğitim öğretmenleri, son on yılda maaşlarında yüzde 30 kesinti gördü. Geçen yıl hükümet sektörün finansmanını 400 milyon sterlin artırdı, ancak daha ileri eğitim kolejleri personele daha fazla ödeme yapmak için bunu kullanmayı reddetti. hükümet ve kolej liderleri Covid sonrası ülkenin ihtiyaçlarını karşılamak için ileri eğitimi kullanma konusunda ciddiler. Bu yüzden seçkin öğretmenleri işe almalı ve tutmalıyız, bu da maaşı artırmadan imkansız olacaktır.”

Kolej Birliği ulusal istihdam lideri Mary Vine-Morris raporun kolej finansmanının personele çalışmaları için adil bir ücret almasına olanak sağlamadığına dair “reddedilemez kanıtlar sağladığını” söyledi.

Mary Vine-Morris: “Başlangıç maaşları arasındaki uçurum, hükümetin öğretmenler için 30.000 sterlinlik bir başlangıç maaşı taahhüdünün üniversite personelini içermesini daha da önemli hale getiriyor.İş gücünün okuldaki meslektaşları ile aynı şekilde ödüllendirilmesi gerekiyor. Düşük ücretin daha genç personelleri elde tutma oranlarında endişe verici bir düşüşe sebep olması şaşırtıcı değildir, ev satın almalarına ve aile kurmalarına olanak sağlayacak bir maaş alabilmek için işi bırakmak zorunda kalıyorlar.

“Meslek Becerileri Teknik Raporu’nda belirtilen girişimler, bunun bir kısmını düzeltmek için kesinlikle doğru yönde atılmış adımlardır fakat uzun vadede üniversitede öğretmenliğin ödüllendirici ve uygulanabilir bir kariyer olduğu anlamına gelen ciddi yatırımlarla desteklenmedikleri sürece işe yaramayacaklardır.

EĞİTİMCİLERİN INSTAGRAM’DA BULUŞMA NOKTASI YENİ EĞİTİM AÇILDI: TIKLA-TAKİP ET

ÜNİVERSİTE ÖĞRETMENİ MAAŞ UÇURUMLARI

Tüm kolejlerde ortalama ücret 33.750 £ idi – ancak 2001-02’den bu yana, altıncı formlar ile genel ve uzman okullar arasındaki ücret farkı genişledi.

Altıncı Sınıf Kolejler Birliği’nin başkanı Bill Watkin şunları söyledi: “Okul öğretmenlerini işe alıyoruz ve yalnızca Altıncı Sınıf Koleji maaşlarını Yüksek öğretim kolejlerinden ziyade okul sektöründekilerle karşılaştırmak mantıklı. SFC’ler, Mümkün olan en iyi iş gücünü çekmeye devam edebilmeleri için.”

Londra merkezli kolejlerdeki öğretmenler, tüm İngiltere bölgeleri arasında en yüksek ortalama ücrete sahiptir.Veriler gösteriyor ki en düşük medyan ücretin Güney Batı’da.

ÜNİVERSİTELERDEKİ YENİ ÖĞRETMEN ADAYLARI

Verilere göre yeni öğretmenler için en büyük maaş artışı, Yüksek Öğretim kolejlerinde başladıktan sonraki ilk beş yıl içinde görülmektedir.

Son yıllarda meslekte kalma oranları düştü.Kıyaslamak gerekirse 2016’da işe başlayan öğretmenlerin yaklaşık yarısı (%51) üç yıl sonra hala mesleklerini yapıyor,2000 yılında işe başlayanların ise %68’i üç yıl sonra hala mesleklerini yapıyordu.

ÜNİVERSİTELERDE GENEL ÖĞRETMEN KAYBETMEME

Araştırmalar gösteriyor ki, iki akademik yıl içinde daha fazla üniversite öğretmeni mesleği bırakıyor.

2014-15’te öğretmenlerin yarısından fazlası (%53) beş yıl sonra artık üniversitelerde öğretmenlik yapmıyor. 1988-99 arasında ise her üç öğretmenden biri beş yıl sonra meslekten ayrılmış oluyordu.

Veriler ayrıca, sadece bir akademik yıldan sonra kolejlerden ayrılan öğretmenlerin çoğunun geçmiş yıllarda 50 ila 59 yaşları arasında olduğunu günümüze daha yakın yıllarda 40 ile 49 yaşları arasında olduğunu ortaya koymaktadır.
Öğretmenlerin çoğunluğu eğitimi tamamen bırakırken Sadece yüzde 2 ila 3’ü eğitimin başka bir alanında sürekli olarak ders vermek için ayrılıyor.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et