Üniversite Kayıtları Ne Zaman Bitecek? İşte Kayıt Son Tarihleri

Üniversite Kayıtları başladı. 22 Ağustos 2022 itibari ile başlayan üniversite kayıtlarında adaylar YKS Tercih Sonuçları neticesinde ÖSYM tarafından girmeye hak kazandıkları üniversite bölümüne kayıtlarını yapabilecekler. Milyonlarca öğrenci bu sayede bu yıl üniversiteli olabilecek. Peki öğrencilerin kaç günü var? Üniversite kayıtları ne zaman bitecek?

Ay ortası açıklanan YKS tercih sonuçlarının ardından beklenen bir diğer tarih geldi. Bu yıl bir çok öğrencinin üniversite kazanması neticesinde 22 Ağustos Pazartesi gününden itibaren ÖSYM tarafından üniversite kayıtlarının açıldığı açıklandı. Kayıt son tarihleri olarak 26 Ağustos verildi. Ancak bu fiziki kayıtlar.

Üniversite kayıtları ne zaman bitecek? sorusuna internet üzerinden verilen yanıt 24 Ağustos. Yani adaylar 24 Ağustos’a kadar e-kayıt işlemlerini bitirmek zorunda. Fiziki kayıtlar ise 26 Ağustos Cuma günü son bulacak.

Üniversite Kayıtları Ne Zaman Bitecek?

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NASIL YAPILACAK?

Üniversiteye yerleşen adaylar https://www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden e-devlet şifreleri ile kayıt işlemlerini gerçekleştirecekler.

E-Devlet üniversite e kayıtları öğrenci için zorunlu olmayıp isteğe bağlı olarak yapılır. Elektronik kayıt işlemini gerçekleştirmeyen öğrenciler üniversite kayıtlarını, yerleştikleri yükseköğretim kurumunda gerçekleştirebilirler.

E-DEVLET ÜNİVERSİTE KAYIT İŞLEMLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

ÜNİVERSİTE KAYITLARI İÇİN HANGİ BELGELER GEREKMEKTEDİR?

Üniversite kaydı yaptıracak adayın fiziki kayda giderken yanında şu belgeleri götürmesi gerekmektedir;

  • Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi,
  • Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri,
  • Yükseköğretim kurumları tarafından talep edilmesi durumunda 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf,
  • Yükseköğretim kurumlarına kayıt işlemlerinde öğrencinin YÖKSİS veri tabanında başka bir yükseköğretim kurumunda kayıtlı olduğunun tespit edilmesi halinde aynı düzeyde örgün bir programa kayıt yaptırmaması halinde ortaöğretim diplomasının aslı olmadan da kaydı yapılarak daha önce kayıtlı olduğu yükseköğretim kurumundan bu bilgi teyit edilecektir.
  • Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)

Bir Cevap YazınCevabı iptal et