Üniversite ek tercihleri başladı mı? Ek tercihler ne zaman duyurulacak?

Üniversite tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversite kayıtları bu ayın hemen başında açıldı. Yerleştirme sonuçlarına göre üniversitelerin 2 veya 4 yıllık bölümlerine girmeye hak kazanan milyonlarca öğrenci, bu yıl bir çoğu yüz yüze açılması beklenen üniversitelere kayıt yaptırmaya başladı. Kayıtların tamamlanmasının ardından bir başka heyecan yeni öğrencileri bekliyor. Tercih sonuçlarında herhangi bir şekilde bir yükseköğrenim programını kazanamayan veya bu yıla özel olarak o dönem barajı geçemeyen öğrenciler üniversite ek tercihleri için heyecanlı bir bekleyiş içerisinde girmiş durumda.

YKS ek tercihleri veya üniversite ikinci yerleştirmeleri olarak da bilinen bu süreç bu yıl farklı bir anlam taşıyor. Üst üste yaşanan doğal afetlerin yanı sıra Koronavirüs salgınının etkileri nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile YKS’de taban puan 140’a düşürüldü. Hal böyle olunca geçen sefer tercih yapamayan bir çok öğrenci üniversite ek tercihleri için tarih beklemeye başladı.

ÜNİVERSİTE EK TERCİHLERİ BAŞLADI MI?

15 Eylül 2021 itibari ile henüz üniversite ek yerleştirme duyurusu gelmiş durumda değil. ÖSYM tarafından kayıtların ardından boş kontenjan tespiti yapılacak. Bu esnada DGS’den gelen öğrencilerin de kayıt yaptırmasının ardından kalan net boş kontenjanlar açıklanacak. ÖSYM tarafından boş kontenjanlar açıklandığında üniversite ek tercihleri başlayacak. Fakat şimdilik bu tercih dönemi hala başlamış durumda değil.

YKS EK TERCİHLERİ NE ZAMAN OLACAK?

Üniversite ek tercihlerinin Ekim ayı başlamadan veya Ekim ayının ilk günlerinde başlaması bekleniyor. ÖSYM tarafından açıklama yapıldığında sizlere son dakika olarak duyuru yapacağız.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et