Üniversite ek tercih ne zaman? YKS ek tercihleri 2021 ne zaman başlayacak?

Üniversitelerin 2 veya 4 yıllık bölümlerinde yer almak isteyenler Ağustos’un ortasında tercihlerini yaptı. Tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversite kayıtları sürüyor. Bu yıl YKS taban puanlarının da düşecek olması nedeniyle kayıtların ardından binlerce kişi üniversite ek tercihleri ne zaman? sorusuna yanıt aramaya başlayacak. YKS ek tercihleri 2021 için geri sayım sürüyor.

31 Ağustos’ta YKS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından hem fiziki, hem online kayıtlar alınıyor. Milyonlarca aday üniversiteye yerleşti. Üniversiteler bu yıl yüz yüze eğitim verecek. Bu nedenle talep yoğun. Öte yandan boş kalan bir çok kontenjan da mevcut. Bu kontenjanlar netleştikten sonra üniversite ek tercih dönemi başlayacak.

YKS EK TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

8 Eylül’de online kayıtlar, 10 Eylül’de yüz yüze kayıtlar sona erecek. Kayıtların sona ermesinin ardından boş kalan kontenjanlar ÖSYM tarafından hesap edilecek. Hemen ardından YKS ek tercih dönemi başlayacak.

YKS ek tercih dönemi için net tarih henüz yok. Başladığı an duyuru yapacağız. Kaçırmamak için TIKLA-TAKİP ET

Bu ek yerleştirme imkanından Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanı asgari 140, Alan Yeterlilik Testleri/Yabancı Dil Testi (AYT/YTD) puanı asgari 170 olan adaylar da faydalanabilecek.

EK YERLEŞTİRME ÜCRETİ KAÇ LİRA?

Üniversite ek tercih verebilmek için adayların belirli bir tutarı ÖSYM’ye ödemesi gerecek. 2021 yılı için bu tutar 25 TL olacak. Bu tutarı ödemeyenler ek yerleştirmelerde bir programa atanamayacaklar.

Yakın zamanda ÖSYM tarafından bir kılavuz yayınlanması da bekleniyor.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et