Ücretli öğretmenlik kalkmalı! Emek sömürüsü vurgusu

Ücretli öğretmenlik kamunun kanayan yaraları arasında. Yüz binlerce öğretmen adayından her yıl 20 veya 30 bin kadarının atanması sonrası bir çok öğretmen adayı açıkta kalıyor. Yine de kendi mesleğini icra etmek isteyen başta gençler olmak üzere öğretmen adayları ücretli öğretmenlik uygulamasının tüm zorluklarına rağmen içerisine girmek zorunda kalıyor. Fakat bu sefer de ortaya büyük bir emek sömürüsü çıkıyor.

Ücretli öğretmenlik ile ilgili sorunları dün Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici tarafından gündeme taşındı. Öğretici, ‘ücretli öğretmenlik kalkmalı’ diyerek önemli bir konuşma yaptı.

Anadolu Eğitim Sendikası

EMEK SÖMÜRÜSÜDÜR

“MEB’de ön lisans hayvan yetiştiriciliği mezunu ücretli sınıf öğretmeni, ön lisans turizm mezunu ücretli okul öncesi öğretmeni, ön lisans lojistik mezunu ücretli sosyal bilgiler öğretmeni görebilirsiniz.” diyen Mehmet Alper Öğretici, kamuda yüzbinlerce eğitim fakültesi mezununun atamasının yapılmadığını, bu kadar ihtiyaç varken de ücretli öğretmenlik uygulamasının devam etmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Bu kişilerin asgari ücretin bile altında çalıştığına vurgu yapan Öğretici, öğretmenin ücretlisi, sözleşmelisi olmayacağını, öğretmenin kadrolu öğretmen olması gerektiğini söyledi.

 

Bir Cevap YazınCevabı iptal et