Ücretli öğretmen maaşı 2022 ne kadar olacak?

Ülkemizin eğitim alanında kanayan yarası olsa da ücretli öğretmenlik uygulaması 2022 yılında devam edecek. Okullarda ders başı ücretle çalışan ücretli öğretmenler bir süredir çözümden umudu kesmiş durumda. Atamalara kadar idare edecek olan ücretli öğretmenler önümüzdeki yıl en azından ek ders ücretlerine gelecek artış ile daha çok para kazanmayı umuyor. Peki ücretli öğretmen maaşı 2022 ne olacak?

Ücretli öğretmen maaşı 2022 yılında artacak. Bu artışın nedeni ek ders ücretindeki artış olacak. Ücretli öğretmenler kadrolu olmadığı için düzenli maaş değil, o yılın belirlenen ek ders ücreti tutarında, girdikleri ders başına maaş alabiliyorlar.

2021 yılında enflasyon farkı nedeniyle ek ders ücretleri yüzde 8’den fazla zamlanmıştı. Şu an için 20 TL civarı olan ek ders ücreti, 2022 Ocak itibari ile bir kez daha zamlanacak.

Ücretli öğretmen maaşı 2022

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLER NE KADAR KAZANACAK?

Ocak ayının üçüncü gününde memurlara verilecek enflasyon farkının açıklanmasının ardından, MEB tarafından ek ders ücretleri de açıklanacak. Beklenen zam oranı yüzde 10’u geçiyor.

Eğer yüzde 10’u aşan bir zam gelirse ek ders ücreti ile çalışan ücretli öğretmenler 22-23 TL civarı bir ücret kazanmaya başlayabilir.

Öte yandan bu yıl için öğretmenlere ek zam da düşünülüyor. Bu zammın ek ders ücretlerine yansıması durumunda ücretli öğretmen kadrosu da daha çok para kazanma şansı bulabilir.

Konu ile ilgili yeni gelişmeler yaşandıkça sizlere haber vereceğiz. Takipte kalabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et