Ücretli öğretmen ek ders ücreti artacak mı?

Ülkemizde eğitim hayatının en mağdur kesimini ücretli öğretmenler teşkil ediyor. Sayıları on binleri geçen ücretli öğretmenler uzun zamandır kendilerine verilen bir sözün tutulmasını bekliyor. Bu söz 2018 yılında bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verildiği için ücretli öğretmen ek ders ücreti artacak mı? sorusu 4. yılında da gündemde.

Bilindiği üzere ülkemizde öğretmenlik bir kaç farklı modele ayrılıyor. Kadrolu öğretmenler ve sözleşmeli öğretmenlerin yanı sıra ücretli öğretmenler de bulunuyor. Ücretli öğretmenlerin Milli Eğitim Bakanlığı ile herhangi bir kadro veya sözleşme bağı yok. Sadece okullarda ihtiyaç olması halinde ek ders ücreti karşılığında derse girebiliyorlar. Bu da son derece sınırlı bir istihdam modeli.

Ülkemizde ek ders ücreti her geçen gün artsa da hala kötü. Fakat bu ücret zaten öğretmenlerin normalde girmesi gerektiği ders sayısının üstüne çıkması durumunda verilen bir nevi hakediş. Fakat bu ücret ücretli öğretmenler için standart.

Ülkemizde ücretli öğretmenler girdiği her ders için ek ders ücreti alıyorlar. Peki ücretli öğretmen ek ders ücreti artacak mı?

SÖZ VERİLMİŞTİ

2018 yılında Cumhurbaşkanlığı 100 günlük eylem planı açıklamıştır. Bu planda ücretli öğretmen ek ders ücreti için ‘yüzde yüz oranında artırma’ sözü verilmişti.

Aradan 100 değil, 1100 gün geçti. Fakat hala ücretli öğretmenler için verilen bu söz tutulmadı. Haliyle ücretli öğretmenler bu sözün tutulmasını bekliyorlar.

Ücretli öğretmenler, asgari ücretin 4250 TL olduğu bir ortamda taş çatlasa 2 bin TL alıyorlar. Bu büyük bir adaletsizlik teşkil ediyor. Zaten atanamamaktan mustarip, artık büyük bunalımların eşiğine gelmiş olan bu gençler en azından ücret noktasında biraz rahat etmek istiyor.

100 günlük eylem planında şu ifadeler yer alıyordu;

Ücretli öğretmen ek ders ücreti

SİGORTA DA SIKINTI

Ücretli öğretmenlerin tek mağduriyeti ücret değil. Söz konusu öğretmenlerin 15-16 gün kadar sigortalı yapıldığı biliniyor. Özlük hakları da çok eksik. Haliyle eğitim hayatı içerisinde bir çalışma barışı sağlamak bu şekilde mümkün olamıyor.

Eğitimcinin sesi olan Yeni Eğitim Dergisi olarak bizler, gencecik öğretmen adaylarının bu şekilde eğitim sisteminden soğutulmasını istemiyoruz. Verilen sözler bir an önce tutulmalı ve ücretli öğretmen mağduriyeti giderilmelidir. Eğer bu sistemden vazgeçilmeyecekse en azından maaş, sigorta ve hak sorunu halledilmelidir.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et