Ücretli öğretmen ek ders ücreti 2022 ne kadar oldu?

Ülkemizde istenmeyen bir istihdam biçimi olsa da, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı çalışan çok sayıda ücretli öğretmen bulunuyor. Çoğunluğu atamalardan umduğunu henüz bulamamış eğitim fakültesi veya bölüm mezunu formasyon almış kişilerden oluşan ücretli öğretmenler bir süredir ek ders tablosu bekliyordu. Beklenen tablo yayınlandı ve ücretli öğretmen ek ders ücreti 2022 yılı için belli oldu. Ücretli öğretmenler yılın ilk 6 ayı belirlenen ücretleri alacaklar.

Her yıl sayıları artan ve öğretmenlik mesleğini en zor koşullarda, en düşük ücret ve haklarla yerine getiren ücretli öğretmenler sorununun çözümü gelene kadar en azından ücret noktasında bir nebze rahatlamak istiyordu. Gelen zam yeterli değil ama bir nebze de olsa iyi gelecek ölçüde. Peki ücretli öğretmen ek ders ücreti 2022 için ne kadar oldu?

Ücretli öğretmen ek ders ücreti 2022

YILIN İLK 6 AYI İÇİN ZAM

Katsayıların hesaplanması ve tüm zamların belirlenmesinin ardından ücretli öğretmen ek ders ücreti netleşti. Ek ders ücret ödemesi gelen zam ile birlikte brüt ve net ücretler belli olmuş durumda.

Gelen zam ile Ocak-Haziran arasındaki dönemde geçerli olacak. Temmuz ayında toplu sözleşme üstüne enflasyon farkı ek ders ücretlerini de doğrudan etkileyecek bir faktör olarak karşımıza çıkacak.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın bugün yaptığı duyuru bir çok açıdan aydınlatıcı oldu.

ÜCRETLİ ÖĞRETMEN MAAŞI 2022

Ücretli öğretmen ek ders ücretleri zamlandı. Gelen zam ile birlikte 2022 yılında geçerli olacak zamların miktarı kesinleşti. 2022 yılının ilk 6 ayında geçerli olacak zam tutarı şu şekilde belirlendi;

Brüt 32.96
Net 28.35

Yani ücretli öğretmenler her ders başına 28.36 TL alacaklar.

Bir ücretli öğretmen haftada 40 saat derse girebilir. 40 saat derse girip eğitim veren bir ücretli öğretmen maaşı ise bu hesap ile 1134 TL olarak yatmaya başlayacak.

Söz konusu ücretlendirmeler Temmuz ayına kadar geçerli olacak.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et