Ücretli öğretmen başvuruları 2022 yılında ne zaman yapılacak?

Ülkemizde her ne kadar mağduriyet sebeplerinden biri olsa da eğitimcilerin zaruri tercihleri arasında ücretli öğretmenlik yer alıyor. Öğretmen atama sayısının mezun sayısına yaklaşamaması nedeniyle bir çok öğretmen ‘açıkta kalınca’ Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda ücretli öğretmen olmayı tercih ediyor. Yeni yılın gelmesi ile birlikte kafalardaki soru işaretlerinin başında ücretli öğretmen başvuruları 2022 yılında ne zaman? sorusu geliyor.

Ücretli öğretmen başvuruları 2022

Ücretli öğretmen, MEB’e bağlı okullarda ek ders ücreti karşılığında saatlik olan ders veren öğretmenlere deniyor. Ülkemizde her yıl 30-40 bin arası atama olsa da mezun sayısı yüz binlere yaklaşınca ortada büyük bir açık oluşuyor. Bu nedenle kadrolu veya sözleşmeli öğretmen olarak atanmak için bekleyenler bu bekleyiş esnasında boş durmamak için İl Milli Eğitim ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından ilan edilen boş derslere giriyorlar.

Geçtiğimiz yıl çeşitli il ve ilçelerde ücretli öğretmen alımı oldu. Şimdi gözler ikinci dönem ve bir sonraki eğitim-öğretim yılı için ücretli öğretmen başvuruları 2022 yılında.

ÜCRETLİ ÖĞRETMEN BAŞVURULARI 2022 NE ZAMAN?

Ücretli öğretmenlik başvurusu için belirli bir tarih bulunmamaktadır. Başvurular sürekli olarak e-Devlet üzerinden alınmaktadır. Bu başvurunun yapılmasının ardından kişiler il veya ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilan edilecek ihtiyaçları takip etmeli. Bu takibi internet üzerinden veya bizzat müdürlük binasına giderek yapabilirsiniz.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK BAŞVURU ŞARTLARI

Ülkemizde ücretli öğretmen olabilmenin çeşitli kaideleri bulunmaktadır. Bu kaideler;

  • 18 yaşından büyük olmak
  • İhtiyaca göre aranan 4 veya 2 yıllık fakülte mezunu olmak
  • Sicili temiz olmak
  • Kamu ve medeni haklardan yoksun olmamak
  • Mesleğe engel sağlık sorunu olmamak
  • Pedagojik formasyon almış olmak

olarak belirlenmiştir. Bu kuralları karşılayanlar ücretli öğretmenlik başvurusu yapabilirler.

ÜCRETLİ ÖĞRETMEN KAÇ LİRA ALIYOR?

Ülkemizde ücretli öğretmenler o yıl için belirlenmiş olan ek ders ücreti tutarını girdikleri ders saati  ile çarparak ücretlerini bulabilirler. Bir ücretli öğretmen en fazla 30 saat eğitim verebilir ve derse girebilir. Eğer bu 30 saatin tamamını doldurursa;

27.58 TL X 30: 827 TL

maaş alabilir. Ücretli öğretmenler diğer öğretmenlerin aldığı ikramiye veya ek ödemelerden faydalanamayacağı için alabilecekleri en yüksek ücret bu şekildedir.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et