Üç aylar hangi gün başlıyor? Regaip Kandili hangi tarihte?

İslam aleminin heyecanla beklediği, yılın en önemli günlerini barındıran, rahmet, bereket ve mağfiret dönemi gelip çatıyor. Üç aylar kapıda. Milyonlarca Müslüman bu önemli tarihleri bekliyor. İçerisinde Ramazan Ayı, Kadir Gecesi, Miraç Kandili gibi önemli tarihleri barındıran, her bir günü Allah katında birbirinden önemli Üç aylar hangi gün? sorusu Diyanet Takvimi sayesinde yanıt buldu. Regaip Kandili tarihi de belli oldu. Bu mübarek dönemin ilk kandili olan Regaip Gecesi için heyecan dorukta.

Üç aylar hangi gün

ÜÇ AYLAR NEDİR?

Üç aylar hangi gün sorusu kadar bu önemi dönemin ne anlama geldiği de kritik. Dinimizde Recep, Şaban ve Ramazan aylarında ‘üç aylar’ denmektedir. Bu üç önemli ayın tanım olarak doğrudan Kur’an-I Kerim’de yeri olmasa da, her bir ay için ayrı bir ayet ve hadis bulunabilmektedir. Üç ayların tamamı özellikle hadislerde Peygamber Efendimiz tarafından övgü ile yer edinmiştir. Peygamberimiz Üç aylar girdiğinde ibadetlerini arttırır, kendisini adeta dünyaya kapatırdı.

ÜÇ AYLAR HANGİ GÜN BAŞLAYACAK?

2022 üç aylar tarihi belli oldu. Milyonlarca Müslümanın heyecanla beklediği üç aylar 2 Şubat 2022  Çarşamba günü başlayacak. Bu mübarek dönem Ramazan Bayramı’nın ilk gününe kadar sürecek. Her zaman olduğu gibi tüm İslam Alemi bu dönemi ibadetlerle, hayır hasenat ile değerlendirmeye çalışacak.

Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Bahattin Akbaş, bu 3 ay boyunca Allah’ı Teala’yı hatırlamak, rızasını kazanmaya çalışmak ve Kur’an-ı Kerim’i okumanın çok önemli olduğunu aktarırken;

“Amacımız, varoluşumuzun gayesi olan Allah’a kulluk etmek, iyiliği, ihsanı gerçekleştirmektir. Allah’a, insanlara, yakınlarımıza, vatanımıza, milletimize karşı sorumluluğu ne kadar yerine getirebiliyoruz bu aylarda bunu düşünmemiz gerekir.” ifadelerini kullandı.

REGAİP KANDİLİ HANGİ GÜN?

Üç aylar gelişi Regaip Kandili ile müjdelenmektedir. Üç ayların ilk Cuması Regaip Kandili ihya edilmektedir. İbadet ve dua dolu geçecek olan yılın ilk kandili, yani Regaip Kandili 3 Şubat gecesini 4 Şubat sabahına bağlayan vakitlerde olacak.

Üç aylar içerisindeki kandil günleri şu şekilde olacak;

  • 27 Şubat 2022 Miraç Kandili
  • 17 Mart 2022 Berat Kandili
  • 2 Nisan 2022 Ramazan Ayı başlangıcı
  • 27 Nisan 2022 Kadir Gecesi
  • 1 Mayıs 2022 Ramazan’ın son günü ve bayram arefesi

Bir Cevap YazınCevabı iptal et