Türkiye’nin en kozmopolit ilkokulu İstanbul’da

Sınırların yıkıldığı, duvarların kalktığı, milletlerin her geçen gün birbirine benzediği iletişim çağında ‘kozmopolit’ olan her şey daha bir değerli. Örneğin İstanbul, farklı milletleri bünyesinde barındırması ile ün salmış, dünyanın en kozmopolit şehirlerinden biri. Bu özelliğini Fatih’teki bir ilkokul ile taçlandırmış durumda. Ülkemizin en kozmopolit, yani çok milletli eğitimi Fatih’teki İskenderpaşa İlkokulu bünyesinde veriliyor Söz konusu okulda 29 farklı milletten öğrenci var. Toplam öğrenci sayısı ise 1063.

1063 nüfuslu Fatih İskenderpaşa İlkokulu nüfusunun yüzde 20’si yabancı uyruklu öğrenciler. Okulda 29 farklı ülkeden gelmiş,  96’sı erkek, 111’i kız toplam 207 yabancı uyruklu öğrenci bulunuyor.

BİZİM OKULUMUZDA AYRIM YOK

Okuldaki bu tablo ile ilgili konuşan  İskenderpaşa İlkokulu Müdürü Burhan Feyzoğlu; “Okulumuzda bin 63 öğrenci var. Bunun 207’si yabancı öğrenci, 96’sı erkek, 111’i kız öğrenciden oluşuyor. Bizim için öğrencilerimizin farklı ülkelerden gelmesi çok problem değil. Sadece Türkçe bilmedikleri için derslerde zorlanıyorlar. Öğretmenlerimiz onların anlayabileceği seviyede ders anlatmaya gayret ediyorlar. Bizim okulumuzda yabancı öğrenci, Türk öğrenci diye bir ayrım yok. Yabancı öğrenci olmasından dolayı Türk öğrencilerimiz daha mutlular. Çünkü onlar farkındalık oluşturuyorlar. Kendilerine ait yöresel farklılıkları bizim öğrencilerimize aktarıyorlar ve eğitim öğretim daha güzel bir şekilde devam ediyor. Bu kadar yabancı öğrenci olmasının nedeni bence Aksaray’ın İstanbul’un merkezinde olması. Çeşitli ülkelerden İstanbul’a gelen insanların ilk geldiği yer burası. Bu semt çok göç aldığı için yabancı öğrenci sayımızda o yüzden fazla. Fatih’te yabancı öğrencilerin en fazla olduğu okul biziz. 29 ülkeden öğrencimiz olduğuna göre diğer okullarda böyle bir farklılık olacağını sanmıyorum” ifadeleri ile bu çeşitliliğin öneminden bahsetti.

ÖĞRENCİLER DE MEMNUN

Okulda öğrencilerin hepsinin en iyi şekilde eğitim alacağı ortam oluşturmaya gayret ediliyor. Bu gayret meyvelerini de veriyor. 207 yabancı öğrencinin her biri şu an için mutlu durumda. Öğrenciler Türkçe öğrenmek için sabırsızlanıyorlar. Okulda herhangi bir aksi durumun olmadığı da yetkililer tarafından bildiriliyor.

Büyüyünce doktor olmak isteyen okulun öğrencisi Munisa Indamınova, “8 yaşındayım, 2. sınıfa gidiyorum, Tacikistanlıyım. Arkadaşlarımla çok oynuyorum, öğretmenlerimi de çok seviyorum. En sevdiğim derste hayat bilgisi o derste çok eğleniyorum. Büyüyünce de doktor olmak istiyorum” dedi.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et