Türkiye ile Azerbaycan ortak üniversite kuruyor

Dili, kültürü ve milliyeti bir iki ülke eğitim alanında da ortak çalışmalara imza atmaya başladı. Türkiye ile Azerbaycan ortak üniversite kuruyor. Konu ile ilgili bilgi Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar tarafından geldi.

Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi’nin düzenlediği ekonomi forumuna katılan Özvar, Türk üniversitelerinin pandemi döneminde iyi sınav verdiğini ve başarılı bir salgın dönemi attıklarını söylerken;

“Türk üniversiteler salgın döneminde iyi sınav verdi. Tüm üniversitelerinde dersler dijital hale getirildi. Hem devlet hem özel üniversitelerimizin sağlam dijital altyapısı olduğu için bu süreci iyi geçtik. Herhangi bir aksama meydana gelmedi. Bu bizim açımızdan fevkalade önemli bir sınavdı.”  ifadelerini kullandı.

Erol Özvar

Azerbaycan’da üniversite kurulacak

Türkiye ile Azerbaycan’ın eğitimde de ortak yaklaşım benimseyeceğini söyleyen Özvar;

“İki ülkenin anlaşması ile bir yüksek öğretim kurumunun hayata geçirilmesi ciddi çalışmalar gerektiriyor. Bir müddet daha vakit alacak ama önümüzdeki döneme yetiştirmeye gayret ediyoruz. Azerbaycan’da bir üniversite kurmayı planlıyoruz. Türkiye’nin en saygın üniversiteleri ile afiliasyon sağlamak suretiyle bu üniversite hayata geçecek. Bu bir ilk oluyor. Böyle bir model belki dünyada vardır ama ben bilmiyorum. Yeni bir model ile bu yükseköğretim kurumumuz hayata geçirilecek.” dedi ve bu planın hem Azerbaycan, hem de Türkiye Devlet Başkanları tarafından yapıldığını vurguladı.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et