Tom Hanks, ABD’li Eğitimcileri Öğrencilere Tulsa Irkçı Katliamını Öğretmeye Çağırdı

Tom Hanks, 4 Haziran tarihli New York Times’a, 1921 katliamıyla ilgili olarak, “Hiçbir okul tarih kitabının bu ırkçı katliamı okutmadığını” yazdı.

Oscar ödüllü aktör Tom Hanks, Tulsa ırkçı katliamının uzun süredir ihmal edilmesinden yakınan  makalesinde, ABD’deki “beyaz eğitimciler ve okul yöneticilerinin” “statüko uğruna bu ve buna benzer konuları atladığını ve beyazların duygularını öne çıkarıp, siyahilerin yerine yerleştirdiğini” yazdı.

Biden de Irkçı Katliamı Resmen Tanıdı

Mevcut ABD yönetimi ve Joe Biden Salı günü Tulsa’yı ziyaret ederek hayatta kalan üç kişinin de aralarında bulunduğu bir kalabalığa duygusal bir konuşma yaptı.

Başkan, katliamın uzun zamandır “aynada belli belirsiz görüldüğünü” söyledi. “Ama artık değil. Artık hikayen tam olarak bilinecek.” dedi. “Bu bir katliamdı” diyen Biden, 100 yıl sonra da olsa, Tulsa katliamından kurtulan hayatta kalan 3 siyahiyi onurlandırdı.

65 yaşındaki Hanks, Er Ryan’ı Kurtarmak ve News of the World gibi tarihi destanların çok sevilen yıldızı ve Band of Brothers ve The Pacific’in yapımcısıdır. Hanks’in bu hareketi yankılanacak gibi görünüyor.

Tom Hanks Tarih Eğitimcilerini Eleştirdi!

Kendisini “akşam yemeği partilerinde çok fazla konuşan sıradan bir tarihçi” olarak nitelendiren Hanks, New York Times’a yazdığı bu makalede, dört yıllık kendi eğitiminin “Amerikan tarihini incelemeyi içerdiğini”, çünkü “tarihle zevk için veya belgesel filmler izlediği zamandan beri” ilgilendiğini yazdı.

“Bu eserlerin ve ders kitaplarının çoğu beyaz insanlar ve beyazların tarihi hakkında” diye yazdı. “Birkaç Siyah figür var o kadar. Onlar da Frederick Douglass, Harriet Tubman, Rahip Dr. Martin Luther King Jr. gibi, Amerikan toplumundaki köleliğe, ayrımcılığa ve kurumsal adaletsizliklere rağmen çok şey başaran kişilerden söz edilmesi hep ihmal edildi.” şeklinde yazdı.

“Ancak tüm araştırmam için, 1921’de bir beyaz insan güruhunun Oklahoma, Tulsa’da yaşayan Siyah Amerikalıların yaşadığı Black Wall Street adlı şehri nasıl yaktığını, 300 kadar Siyah vatandaşını öldürdüğünü ve binlercesini yerinden ettiğini anlatan bilgileri hiçbir okul tarih kitabını okumadım.”

Hanks, tarih öğretimi üzerine akademi ve siyasetteki mevcut tartışmalardan dolaylı olarak söz etti.

“Okullarımız artık Tulsa hakkındaki gerçeği öğretmeli mi?” diye sorduğu makalede, “Evet, ayrıca öğrenciler için rahatsızlıktan kaçınmak için müfredatları beyazlatmaya çalışmamaları gerektiğini” yazdı.

Tulsa Katliamı

1921’de ABD-Tulsa’da Ne Oldu?

1921 Tulsa Katliamı, ayrıca Tulsa Irkçı İsyanı, Greenwood Katliamı veya Black Wall Street Katliamı olarak da adlandırılır.

1921 yılının 31 Mayıs-1 Haziran arasında beyaz ırkçı çetelerin Tulsa, Oklahoma Greenwood bölgesindeki siyahi insanlara ve iş yerlerine yaptıkları saldırılar sonucu gerçekleşmiş, Amerikan tarihindeki ırkçı şiddet olaylarından biridir.

Olayların büyümesi üzerine, karadan ve havadan yapılan saldırı, o zamanlar ABD’deki “Black Wall Street” olarak bilinen en zengin siyah topluluğun yaşadığı ilçenin 35’den fazla binasını yok etmiştir.

800’den fazla kişi hastanelere yatırılıp 6.000’e yakın siyahi, büyük tesislerde bir kaç gün boyunca gözaltına alınmıştır. Oklahoma İstatistik Bürosu resmî olarak 36 ölü kaydetmiş fakat Amerikan Kızıl Haçı bir tahmin vermeyi reddetmiştir. 2001 eyalet komisyonunun 75-100 ila 150–300 ölü arasında genel tahminler vermesine rağmen, otopsi raporlarına, ölüm belgelerine ve diğer kayıtlara dayanarak, olayın incelemesi sonucu, 26’sı siyah ve 10’u beyaz olmak üzere toplam 36 kişinin ölümü resmi olarak doğrulanabilmiştir.

Olaylar Nasıl Başladı?

Katliam, bir ayakkabı boyacısı olan 19 yaşındaki Dick Rowland isimli siyahinin, yakındaki Drexel Binası’nda çalışan 17 yaşındaki beyaz asansör operatörü olan Sarah Page’a saldırdığı suçlaması sonrası, hafta sonu Anma Günü’nde (Memorial Day) başladı.

Gözaltına alınan Rowland’ın tutulduğu adliye dışında öfkeli beyaz vatandaşların bir araya gelmesi, Rowland’ın linç edildiğine dair söylentilerin yayılması yerel siyahileri endişelendirmiş, bazıları silahlı olmak üzere siyahi vatandaşların olay yerine akın etmesiyle iki grup arasın çatışma çıkmıştır.

Bu ilk çatışmada 10’u beyaz 2’si siyahi vatandaş olmak üzere 12 insan ölmüştür. Bu ölüm haberleri şehrin her tarafına yayılmasıyla çete olayları şiddetlenmiş ve olayların gelişmesine neden olup, beyaz isyancıların o gün siyahileri öldürüp, mağaza ve evlerini yakıp yağmalamıştır. Olaylar sonrası Yaklaşık 10.000 siyahi evsiz kaldı ve maddi hasar, gayrimenkulde 1.5 milyon dolardan fazla olup kişisel mülkte 750.000 dolardı (2019’da 32.25 milyon dolara eşdeğerdir). Kaynak-1Kaynak-2

Bir Cevap YazınCevabı iptal et