Termostat Liderler – Yeni Çağın Uyumlaştırıcı Liderlerine Yol Verin

Termostat Liderler – Tecrübe edilmeye değer bir şey varsa bunu paylaşmak fikrimizi zenginleştirir.

Örneğin liderleri ele alalım; birbirinden farklı bir sürü lider tipleri var. Demokratik olanından tutun da faşist olanına kadar… Ama biz liderleri iki kategoriye ayıralım:

Bunlar: Termostat liderler ve Termostat olmayan liderler

Termostat liderler, bir iç ortamın ısı düzeyine göre sıcaklık derecesini ayarlayan, elektronik cihazlardır.

Bazen oda ısısını ayarlayarak sabit tutabilir; oda sıcaklığını ayarlayarak ısı israfını da önler.

Termostat lider, ortama tepki vermez, bunun yerine onu olması gerektiği gibi değiştirir.

Elbette, bir şeyleri değiştirmek de bir tepkidir, ancak anahtar, çevre tarafından harekete geçmek yerine çevre üzerinde hareket etmektir.

Peki termostat liderleri başkalarının yapmadığı liderlik özelliği nedir?

Okumaya devam edin ve bu şeyleri tutarlı bir şekilde yaptığını unutmayın; bu da sizi bir termostat lideri yapabilir.

  • Termostat liderleri işleri kolay çözer. Planlar ve stratejiler harikadır ancak sonuçların peşindesiniz, bu nedenle son ürüne odaklanın.
  • Termostat liderleri sorunları analiz eder ve doğru kararlar verir. İşleri en sık sorunları çözerek halledersiniz ve sorunları en iyi şekilde verileri analiz ederek, etkinlik için süreçleri ve prosedürleri gözden geçirerek ve kaliteli girdi alarak çözersiniz.
  • Termostat liderleri hesap verebilirliği ve sorumluluğu ve bunların büyük resimle nasıl bağlantılı olduğunu anlar. Ana Şey’i ve Ana Şey’in yapılması için yapılması gerekenleri bilirler.
  • Termostat liderleri her zaman başta kendilerini ve sonra başkalarını sorumlu tutarlar. Ne yaptığımıza, bunu nasıl yaptığımıza ve verdiğimiz taahhütleri yerine getirip getirmediğimize göre yargılarlar. Böyle olması gerekiyor. Genellikle buna bütünlük diyoruz.
  • Termostat liderleri başkalarına mükemmellik ve bağlılık verir. Liderlik yazarı John Maxwell, “Kim olduğumuzu yeniden üretiyoruz” diyor. Bu, güçlü yönlerinizi ve gelişme alanlarınızı anlamayı, hatalarınızdan ders almayı ve gelişmek için çalışmayı içerir. Bilseniz de bilmeseniz de, beğenseniz de beğenmeseniz de organizasyonunuzda liderliği temsil ediyorsunuz
  • Termostat liderleri kişilerarası beceriler düzenler ve sergiler. Bu, insanlara koçluk yapıp onları yetiştirebilmenin yanı sıra, tekrar konuşana kadar dinlemek ve beklemek arasındaki farkı anlamayı içerir. Dinlemek, gerçekten dinlemek pasif değil aktiftir.
  • Termostat liderleri riski kabul eder ve zor görevleri üstlenir. Kim oldukları ve yetenekleriyle rahatlar. Başarısızlığın her zaman bir olasılık olduğunu bilirler ancak başarı konusunda iyimserdirler.

Örnek alabileceğimiz kadar çok termostat liderine ihtiyaç duyuyoruz.

Peki, sen nasılsın?

Bir Cevap YazınCevabı iptal et