Temmuz 2022 Öğretmen Maaşı Kaç Lira Olacak?

Temmuz ayı yaklaştıkça tüm gelir gruplarında heyecan başladı. Memurlar, işçi ve memur emeklileri zam beklentisine girdi. TÜİK bugün Mayıs ayına ait enflasyon tutarını açıkladı. Enflasyon aylık bazda beklenenin çok altında gerçekleşti. Yine de geçtiğimiz 4 aydaki enflasyon tutarları ile birlikte büyük bir zam beklentisi başladı. Tüm memurlar gibi öğretmenler de heyecanlı. Peki Temmuz 2022 Öğretmen Maaşı Kaç Lira?

Temmuz 2022 Öğretmen Maaşı için TÜİK’ten veriler alındı. 5 aylık verilerde öğretmenleri büyük bir maaş zammı bekliyor.

Temmuz 2022 Öğretmen Maaşı

TEMMUZ 2022 ÖĞRETMEN MAAŞI NE KADAR ZAMLANIR?

TÜİK tarafından verilen bilgilere göre 5 aylık enflasyon farkı şimdiden yüzde 28’e ulaşmış durumda. Verilere göre;

  • – Ocak ayında yüzde 11,10,
  • – Şubat ayında yüzde 4,81,
  • – Mart ayında yüzde 5,46,
  • – Nisan ayında yüzde 7,25,
  • – Mayıs ayında yüzde 2,98

enflasyon mevcut. Şimdiden bu yüzde 28’lik zam üzerine zaten alınacak olan yüzde 7.5 zam oluştu.

Eğer bir sonraki ay enflasyon aylık bazda yüzde 2-3’lük bir bantta gerçekleşirse yüzde 38 zam geçerli olmaya başlayacak.

ÖĞRETMENLERİN GÖZÜ TEMMUZ’DA

Temmuz ayında tüm memurlar gibi öğretmenler ve öğretmen emeklileri de zam bekleyecek. Hükümet bu konuda atılacak adımları bir an önce atıp, memurları enflasyona ezdirmemenin peşinde. Bu noktada sendikaların da talepleri devam ediyor.

ALİ YALÇIN’DAN TEMMUZ 2022 ÖĞRETMEN MAAŞI AÇIKLAMASI

Memur-Sen ve Eğitim-Bir Sen Genel Başkanı Ali Yalçın bugün önemli bir açıklama yaparak kamu personellerinin ve öğretmenlerin durumundan söz etti.

Fiyatlarda Eşel Mobil Sisteminin gelmesi gerektiğini söyleyen Ali Yalçın;

‘Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon ve döviz kuru beklentilerini yukarı yönlü güncellerken, hissedilen enflasyon neredeyse her ay beklentilerden daha yüksek şekilde karşımıza çıkıyor. Resmedilen ve hissedilen tartışmasına girmeden bir kez daha ‘alım gücümüz yükseltilmeli’ diyoruz… Özellikle gıda, akaryakıt ve konut enflasyon rakamları büyürken kamu görevlilerinin geçim sıkıntısı da büyüyor. Yükselen enflasyon rakamları; kamu görevlilerinin cüzdanlarını yakarken ‘Eşel Mobil Sistemi”nin uygulanmasının gerektiği de her geçen gün daha fazla hissediliyor’ ifadelerini kullandı.

Bu sistem ile fiyatların belirlenmesinin kamu personellerini de rahatlatacağını söyleyen Yalçın, artık kamu personellerinin ekonomik olarak rahatlatılması gerektiğinin altını çizdi.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et