Telafide öğretmenler kaç lira ek ders ücreti alacaklar?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 5 Temmuz’da faaliyete koyacağı telafi eğitimi başlıyor. ‘Telafide ben de varım’ sloganı ile başlayacak eğitimlerde amaç öğrencilerin pandemi döneminde yaşadığı eğitim kayıplarını hızlı bir şekilde telafi etmek. Bu kapsamda bir çok öğretmen 5 Temmuz-31 Ağustos 2021 tarihleri arasında okullarda yerlerini alacak. Öğretmenler bu süreçte ek ders ücreti alacaklar. Peki telafide öğretmenler kaç lira ders ücreti alacaklar?

Konu ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı bir genelge yayınladı. Genelgede telafide ek ders ücretleri belirlendi. 5 Temmuz-31 Ağustos arası öğretmenlere aynı normal eğitim-öğretim yılındaki tarife uygulanacak.

TELAFİDE HER DERSE EK DERS ÜCRETİ VERİLECEK Mİ?

Telafide ek ders ücreti için Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı açıklamada; “Öğretmenlerimiz de bu programlarda öngörülen ders saati üzerinden görev alabilecekler.”ifadelerini kullanmıştı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın kararından anlaşılacağı üzere, her 10 kişilik sınıfta 1 öğretmen bulunacak, bu öğretmenler girdikleri ders için normal eğitim sezonundaki ek ders ücretlerinden faydalandırılacak. Bu ek ders ücretleri normal eğitimde 30 saat, atölye-laboratuvar gibi alanlarda 44 saate kadar olacak.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ifadeleri şu şekilde;

“Bu çercevede, 5 Temmuz-31 Ağustos 2021 tarihleri arasında uygulanmak üzere düzenlenen “Telafide Ben de Varım” Programı kapsamında görev almak isteyen yönetici ve öğretmenlere, Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın yukarıda belirtilen 8’inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin (1) numaralı alt bendine göre ders görevi verilebilecek; yönetici ve öğretmenler, bu kapsamda fiilen yerine getirdikleri ders görevleri karşılığında ek ders ücretinden yararlandırılacaktır. İhtiyacın bu şekilde karşılanamaması hâlinde anılan Kararın 9’uncu maddesine göre ek ders ücreti karşılığında ders okutmak üzere görevlendirme yapılabilecek; bu kapsamda görevlendirilenlere fiilen yerine getirdikleri ders görevleri karşılığında ek ders ücreti ödenecektir.”

TELAFİ EK DERS ÜCRETİ

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yıl içerisinde uyguladığı ek ders ücretleri telafide de geçerliliğini koruyacak. Alınan karar kapsamında;

kadrolu öğretmenler 21,13 TL
sözleşmeli öğretmenler 18,14 TL
ücretli öğretmenler 21,38 TL

ek ders ücreti alacaklar.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et