Teknoloji, uzaktan eğitime neler kattı?

Dünya 1 yılı aşkın süredir Covid-19 hastalığı ve salgını ile yoğun mücadele ediyor. Bu dönemde dünyadaki pek çok ülke okulların kapısını kapatmak zorunda kaldı. Okulların kapalı olduğu bu dönemde dünyadaki ülkelerin imdadına online eğitim platformları yetişti. Dijital dönüşüm çağında yaşadığımız bu günlerde eğitimin bir nebze kurtarıcısı olan bu teknolojiler özellikle İngiltere’de örnek biçimde uygulandı. Pandeminin başlaması ile okulların kapısını kapatan ülkelerden biri olan İngiltere, Google ve Microsoft ile yaptığı ortaklık sonucu pandemide uzaktan eğitimi verimli geçiren ülkelerin başında geliyor.

İngiltere uzaktan eğitim için iki hizmete fon sağladı. Bunlar;

Google G Suite (Google Classroom)

Microsoft 365 Eğitim ( Office)

Bu iki hizmeti öğretmen ve öğrencilerin hizmetine sunması için iki firma ile anlaşan ve fon sağlayan İngiltere, kullanımı da ücretsiz yaptı. Ayrıca kurulan Dijital Eğitim Platformu, Mart 2021’e kadar bu hizmetleri 8 bin okula yaymakla görevlendirildi. Geçtiğimiz Aralık ayında kurulum 7 bin okulda tamamlandı ve hizmete geçti.

BU TEKNOLOJİLER NE GETİRDİ?

İngiltere’nin Google ve Microsoft ile kurduğu bu sistem, uzaktan eğitim sürecinde şu işlere yaradı ve yarıyor;

  • Öğretmenler öğrencileri ile daha hızlı iletişim kuruyor
  • Hem bireyler, hem de gruplar için ödevler veriliyor ve bunların takipleri sağlanıyor
  • Dijital kaynak paylaşımları yapılıyor
  • Öğretmenler ders planlama konusunda meslektaşları ile işbirliği yapabiliyor

OKULLARDAN GERİ DÖNÜŞ OLUMLU OLDU

Sistemin kurulduğu ve etkin kullanıldığı okullar, bu sistemden duydukları memnuniyeti olumlu geri bildirimlerle gösterdi. Uzaktan eğitim sürecinin hızlı, etkili ve verimli biçimde yürütülmesi için son derece faydalı görülen bu sistemler farklı sektörlerde de kullanım için hazırlanmaya başladı.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et