Takdir-Teşekkür hesaplama nasıl yapılır? İlk dönem karne notu öğrenme

2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı’nın ilk dönemi artık bitmek üzere. Önümüzdeki bir kaç gün içinde 15 tatil başlayacak. Milyonlarca öğrenci karnelerini alıp, 2 hafta sürecek sömestr tatilinin keyfini çıkaracak. Karneler dağıtılmadan önce öğrenci ve velilerin en çok aramasını yaptığı konular arasında takdir-teşekkür hesaplama bulunuyor. Karne notu öğrenme sayesinde yapılabilen takdir-teşekkür hesaplama işlemi bir çok öğrencinin başarısını ölçmesi açısından kritik.

İlk dönemin sonuna herhangi bir kapanma olmadan, planlandığı gibi ulaşılmak üzere. Öğrenciler bu zorlu ilk dönemi geride bırakmaya hazırlanıyor. İlk dönemin son sınavları bir çok okulda yapıldı. Öğretmenler yazılı sonuçlarını okuyup e-Okul üzerinden sisteme giriyor.

KARNE NOTU NASIL ÖĞRENİLİR?

Öğretmenler kendi panelleri üzerinden sisteme notları girdikçe öğrenciler de e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden ilk dönemin karne notlarını öğrenebilecekler. Karne notu öğrenmek için ilk olarak e-Okul VBS girişi yapmak gerekiyor.

Takdir-Teşekkür hesaplama

e-Okul VBS girişi yaptıktan sonra panelden ders notlarını görebileceğiniz kısma geldiğinizde, öğrencinin o dersten aldığı yazılı-sözlü sınav notları karşınıza çıkıyor. Bu sınavların ortalaması karne notunu belirler ve öğrenci bu şekilde karne notu öğrenme işlemlerini yapabilir.

TAKDİR-TEŞEKKÜR HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Öğrencilerin derslerdeki başarısının en önemli ölçütü aldığı takdir veya teşekkür belgesidir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre takdir-teşekkür hesaplama işlemi derslerden alınan notlara göre yapılmaktadır. Bu hesaplama;

Her dersin ne kadar sınavı varsa toplanıp, sınav sayısına bölünerek not ortalaması her ders için alınır. Alınan bu not ortalamaları o dönem kaç ders varsa o sayıya bölünür. Böylece karne notu ortalaması çıkar.

Ortaya çıkan sonuç;

a) 70,00-84,99 arasında ise teşekkür belgesi,

b) 85,00 ve daha yukarı ise takdir belgesi verilir. Böylece öğrenci takdir veya teşekkür alıp almadığını öğrenmiş olacaktır.

Ayrıca liselerde 3 yıl üst üste bütün dönemlerde takdir belgesi getirmiş olan öğrenciler ‘üstün başarı belgesi’ ile ödüllendirilir.

Onur belgesi ise devamsızlık yapıp yapmamak ile ilgilidir.

BU YIL E-KARNE Mİ VERİLECEK?

Karne gününe az kala öğrenci ve velilerin bir diğer merak konusu karnelerin yüz yüze mi, yoksa online mı verileceği. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı henüz bir açıklama yapmadı. Fakat beklenti yüz yüze karne verileceği yönünde. Elbette talep edene ve karne günü gelmek istemeyene e-karne, yani online karne verilmesi de söz konusu olacaktır.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et