Şubat 2022 öğretmen maaşı ne kadar olacak?

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde kadrolu veya sözleşmeli olarak çalışan milyonlarca öğretmen, Ocak ayının başında gelen zam ve sonrasında gelen ek zam ile birlikte yıl boyunca geçerli olacak maaşlarını ilk olarak Şubat’ta alacak. Ek zammın Ocak ayına yetişmemesi nedeniyle ekonomik olarak beklediğini bulamayanlar şimdi de Şubat 2022 öğretmen maaşı için sorgulamalar yapıyorlar.

Öğretmenler dahil olmak üzere tüm memurlara ek zam nihayet geldi. Ocak ayına yetişmediği için öğretmenler yüzde 7.5 değil, yüzde 5 oranında zam alabildi. Ayrıca Ocak ayının ilk bir kaç gününde açıklanabilen enflasyon nedeniyle öğretmenler Ocak maaşlarını 14 gün eksik aldılar. Bu eksiklik sonradan giderilmiş olsa da Şubat 2022 öğretmen maaşı kesin zamların olacağı ay olacak. Öğretmenler Şubat ayından itibaren ekonomik olarak bir nebze de olsa rahatlama imkanı bulacak.

Şubat 2022 öğretmen maaşı

EK ZAM SONRASI ÖĞRETMEN MAAŞI

Ek zam Ocak ayına yetişmedi. Fakat TBMM’den geçtiği için Ocak ayındaki normal maaş farkı ile birlikte hesaplarda olacak.

Ek zam ile birlikte en düşük memur maaşı 5 bin 665 TL olacak. Bu tutar göreve yeni başlamış bir öğretmen için de geçerli olacak.

Şubat ayı ile birlikte 1/4’ü bir öğretmen ek zammın da işlemesi ile birlikte 7 bin 252 TL maaş almaya başlayacak. Söz konusu ödemeler Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik gibi uygulamalar başlamadan önce olacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kararı birkaç gün içerisinde tebliğ ederek hesaplara yatırılması bekleniyor. Yani öğretmenler 2.5 ek zam için Şubat’ı beklemeyecek. Ama Şubat’tan itibaren herhangi bir sonradan ödeme olmaksızın öğretmenler tam maaşlarını ay ortasında almaya başlayacaklar.

ÖĞRETMEN EMEKLİSİ NE KADAR KAZANACAK?

En düşük emekli maaşının 2500 TL olarak hesaplanması, ayrıca memurlara verilen ek zam ve normal zamların memur emeklisi ve bittabi öğretmen emeklisi için geçerli olması neticesinde gelirleri artacak kesimler arasında öğretmen emeklileri de bulunuyor.

Öğretmen emeklisi yüzde 30’a yakın zam almış olacak. Yine ek zammın gelmesi ile birlikte net tutar Şubat ayında hesaplarda olacak.

Ödemeler 2022 Şubat’tan itibaren en düşük öğretmen emeklisi için 6275 TL’den başlayacak. Ödeme tutarı öğretmenin işe giriş yılına, emekli olduğu dereceye, ek göstergesine göre değişim gösterebilecek.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et