Stres Yönetimi – Stresi Öğrenme Materyali Haline Getirmek İçin 10 Strateji

Stres Yönetimi – Psikologlar, stresin aslında kullanılabilir bilgiler olduğunu, ondan kaçmak değil, onu yönetmemizin daha uygun olduğu konusunda hemfikirler.

Bu konudaki genel önerilere baktığımızda aşağıdaki tavsiyelerle karşılaşıyoruz:

1- Stres Nedeninizin Üzerine Gidin

Stres Yönetimi için stres nedenlerinin üzerine, üzerine gidin. Bu genellikle, günlük yaşamınızda iletişim kurma ve çalışma şeklinizden kaynaklanır. Duygularınızı içinizde tutmak yerine onu muhatabına ifade edin.

Nasreddin Hoca gibi yapın:

Ödeyemediği borcundan dolayı yüksek stres altındayken, ertesi sabah alacaklısına gidip, “Sana borcum var, biliyorsun” demiş.

Adam da hoca alacağını getirdi sanıp umutlanmış: “Evet hocam var!”

Sonra, hoca devam etmiş:

“Gece uyuyamadım, Borcumu ödeyemiyorum; bugün de sen uyuyama!” demiş.

Sonra kendi kendine bir derin nefes alıp, “Oh be, rahatladım” diyerek eve dönmüş; uyuyamadığı uykusuna devam etmiş.

2. Stres Etkenini Değiştiremiyorsanız, Kendinizi Değiştirin.

Stres Yönetimi için sorunları yeniden çerçevelendirin.

Stresli durumlara daha olumlu bir bakış açısıyla bakmaya çalışın. sizi strese sürükleyen nedenlere yeni yorumlar getirin.

Maneviyatınızı yüksek tutun. Her şeyde kaderin payı olduğunu hatırlayın ve rahatlayın. Hiçbir şeyin tesadüfi olmadığını ve bir hikmeti olduğunu düşünme tarzındaki Anadolu kültürümüze uygun bakın.

Rahatlarsınız. Her şeyin güzel yönüne odaklanın.

Büyük resme bakın. Stresli durumun perspektifini alın. Olumluya odaklanın; bu basit strateji, işleri perspektif içinde tutmanıza yardımcı olabilir.

3- Nefes Almak, Stresi Atmanın Ve İyileşmenin Temelidir.

Stres yönetimi – Stres anındaki sığ solunumumuz, bağışıklık ve kardiyolojik sistemleri etkileyen oksijeni ve beyni yok eder. Gergin bir anda birkaç derin diyafram nefesi alma pratiğini geliştirin. Yani derin nefes çalışması, zihni, bedeni ve ruhu temizler.

4- Zihninizi, Bedeninizi ve Ruhunuzu Sakinleştirin.

Bilimsel araştırmalar, zihni, bedeni ve ruhu sakinleştirmenin sağlık açısından büyük faydalar sağladığı uygulamayı desteklemektedir.

Stres Yönetimi için sakin bir yer bulun, rahatlayın, beğendiğiniz bir ila beş kelimelik bir cümleye odaklanın; bunu defalarca tekrarlayın.

İnançlarımızda bu kelimeler genellikle zikirlerimizdir. Zor zamanlarımızda, bunalım takıldığımızda Allah’ı hatırlatan, “Hasbünallahi ve Ni’me’l-Vekil” (Allah benim en güzel vekilimdir.) gibi dualar bizi rahatlatır. Her şeyin dizgini elinde olan Bir Yaratıcıyı hatırlamak, problemlerimizi aşmada bize güç verir.

Bazı dindar insanların, zikir anında derin diyafram nefesleri alıp vermelerinin hakikatinde da bu vardır. Ünlü din Âlimi Bediüzzaman, bu konuda, “O” anlamına gelen “Hüve Nüktesi” isimli müstakil bir eser bile vermiştir.

Uygulama ile rahatlama ve sağlık için vücudunuza iyileştirici hormonları harekete geçirir ve huzur verir.

5- Stresten Depresyona Atlamayın!

Stres Yönetimi – Başından itibaren sağlıksız başa çıkma mekanizmalarından kaçının. Yanlış adımlar depresyona sebep olur. Depresyon da lüzumsuz yeme içme, alkole eğilim gösterme, hatta uyuşturuculara yönelme gibi bir dizi sorunu beraberinde getirip kişiyi perişan eder; kontrol dışı davranışlara sürükler ve tehlikeli bir yola girilir.

6- Günlük Tutun

Stres Yönetimi – Çocukluğumuzda öldürülen ve bu nedenle alışık olmadığımız eski bir uygulamayı hayata sokun: Günlük tutun.

Günlük tutma, zihninizdeki kaygıları ve düşünceleri ortadan kaldırarak stresi azaltır. Bu endişeleri, endişeleri, umutları veya hayalleri vücudunuzdan kağıda taşırsınız.

Ya da yazarlık yönünüz varsa, hikaye yazın, roman yazın; bir şeyler yazın. Bu sizi rahatlatır.

Büyük romanların, yazarların stresli zamanlarında doğduğunu biliyorsunuz.

7- “Söylenmek” Sağlığımızı Olumsuz Etkileyebilir.

Stres Yönetimi – Araştırmalar, her düşüncenin ve duygunun bedenimizde zihinsel, fiziksel ve ruhsal sağlığımızı ve refahımızı etkileyen kimyasal bir salınım gönderdiğini gösteriyor.

Olumsuz iç konuşmalar veya kendi kendine konuşma zararlıdır. Ev hanımlarının sıkça yaptıkları “söylenme” başka hastalıklara da sebep olabilir. Bunun yerine kendi iç konuşmanızdan vazgeçemiyorsanız beyninize müspet ve rahatlatıcı telkinlerde bulunmak bu zararı giderir.

8- Arkadaşlıklar, Dostluklar veya Kardeşlikler Zihinsel, Fiziksel ve Ruhsal Sağlığın Güçlü Göstergeleridir.

Stres Yönetimi – Arkadaşlık bir lüks değildir. İş-yaşam dengesi ve sağlığınız için çok önemlidir.

Araştırmalar, izolasyonun bağışıklık fonksiyonunu azalttığını ve ölüm riskini artırdığını göstermektedir.

Bu bakımdan harika dostlar her aman psikolojik şifa kaynağıdır. Derdimizi anlatabileceğimiz, istişare edebileceğimiz anlayışlı arkadaşlıklar sağlığımızı da olumlu etkiler.

9- Düzenli Egzersiz Yapın, Uyuyun ve Sağlıklı Beslenin

Stres Yönetimi – İyi beslenmiş vücutlar stresle başa çıkmaya daha hazırdır. Fiziksel aktiviteler, stresin etkilerini azaltmada ve önlemede anahtar rol oynar.

Haftada üç kez en az 30 dakika egzersiz için zaman ayırın. Egzersiz yapmak, bastırılmış stresi ve gerginliği serbest bırakmak için harikadır.

İyi beslenmiş vücutlar stresle başa çıkmaya daha hazırdır. Güne kahvaltıyla başlayın ve gün boyunca dengeli, besleyici öğünlerle enerjinizi yüksek ve zihninizi temiz tutun.

Kafein ve şekeri azaltın.

Yeterli uyku alın. Yeterli uyku vücudunuzun yanı sıra zihninizi de besler.

Yorgun hissetmek stresinizi artıracaktır çünkü mantıksız düşünmenize neden olabilir.

10- Odaklanmakla Anın Farkında Olun

Stres Yönetimi – Çevrenize bakın; bir çiçeğe veya böceğe odaklanın. Kış ise yağan yağmura veya süzülerek inen kar tanelerine zihninizi yoğunlaştırın.

Bunlar yoksa bir kalemin şekline, rengine, ağırlığına odaklanın ve hissettiklerinizi düşünün, düşündüklerinizi hissedin; ormanda bir ağaçken hangi şekillerden geçip de parmaklarınızın arasında nasıl geldiğini düşünün.

Bir çiçeğe odaklanın ve ondaki güzelliği fark edip o güzelliği ona Verenin güzelliği konusunda düşünün; “Cemil” isminin hakikatine ulaşın.

Bunlar farkındalık meydana getirir ve sizi rahatlatır.

Stresi yönetmenin her şeye uyan tek bir öneri olmadığını anlayın. Herkes farklıdır ve herkes strese farklı tepki verir.

Bunu da okuyun

Gün Ortasında Stresi Atın, Ruhunuzu dinlendirin!

Bir Cevap YazınCevabı iptal et