Stres – Gün Ortasında Stresi Atın, Ruhunuzu Dinlendirin

Stres – İş hayatı dibi görünmez bir deniz gibidir; bazen stres dalgalarla gelir, sabrın kıyısına vurur; bazen çarşaf gibi durgun olur. Bazen stres dalgaları altında ezilir, bazen kaygıyla debelenirsiniz. Hatta tüm kahveleri tüketseniz de fayda vermez. Neyse ki, işteyken daha fazla enerji bulmak ve üretkenliğinizi artırmak için yapabileceğiniz bazı şeyler var.

Yoğunluk stres kaynağıdır; özellikle plansız yoğunluklar. İnsanın kaldırmayacağı yükleri yüklenmesi, stresi daha fazla artırır. Çözüm zaman planlamasında….

Zaman kapasitesi sınırsız bir olgudur. Bu olgudan faydalanmak için akıllı davranılmalıdır. Bu davranışlar bazen tecrübeyle kazanılırken ki, bu biraz pahalıya mal olabilir; bazen bu gibi yazılardan faydalanılmalıdır.

İşte size bazı tavsiyelerimiz:

Kahvaltıyı atlamayın! 

Metabolizmanızı devam ettirmek için en azından küçük bir yemek yiyin. Daha sonra, gün boyunca dikkatli yemeyi deneyin ve vücudunuzu dinleyin. Atıştırmalıklara ihtiyacınız varsa, bunu dengede tutun. Kan şekeri artışlarından (ve damlalarından) kaçınmak için eşit protein ve karbonhidratlı bir şeyler yemeyi deneyin.

Düzenli aralar verin.

Araştırmalar, her 90 dakikada bir 15 dakika ara vermenin size yeniden enerji kazandıracağını ve verimliliği artırmaya ve stresi gidermeye yardımcı olacağını gösteriyor. Herkes için biraz farklı olsa da, çoğumuz bir seferde bir buçuk saatten fazla bir süre odaklanamıyoruz.

Bir molanın yeterince verimli gelip gelmediğinden emin değil misiniz? Neden biraz egzersiz yapmıyorsunuz?

Egzersiz gün ortası

Zaten düzenli egzersizin sağlığınız için önemli olduğunu biliyorsunuz, ancak doğru bir şekilde zaman ayırırsanız, enerji seviyeleriniz için harikadır. Hatta gün ortasında 20 dakika zaman ayırmak ve egzersiz yapmak ruh halinizi artırabilir. Stresi minimize eder.

Yakında bir spor salonu yoksa, öğle arası hızlı bir yürüyüşe çıkmayı deneyin. Daha da iyisi, aynı anda enerji seviyenizi yükseltirken işlerle başa çıkmak için meslektaşlarınızla bir yürüyüş toplantısına ev sahipliği yapın.

Hepimiz gözleri toplantı odasında ağırlaşmaya başlayan meslektaşımızı çok gördük; kesinlikle o kişi olmak istemezsiniz.

Güçlü bir şekerleme alın

Stresi atmak için biraz kestirmek için beyninizi kapatın. Bunu yapmanın en iyi yolu ise gün ortasında uyumaktır. ABD’de bulunan Ulusal Uyku Vakfı , 20-30 dakikalık kısa bir şekerlemenin ruh halini, uyanıklığını ve performansı iyileştirmeye yardımcı olabileceğini iddia ediyor.

Temel olarak, şekerlemeler size güçlü şekillerde enerji verir. Uykuya dalamıyorsanız, sessizce oturun, müzik dinleyin veya gözlerinizi kapatın ve birkaç dakika güneş ışığında güneşlenin, ayrıca işe dönmeden önce daha enerjik hissetmeniz için kendinize yardımcı olun.

Sizin için iyi çalışan bir şey bulduğunuzda, diğerine ve ardından başka bir tane eklemeyi deneyin. Zamanla, en zorlu günlerde bile sizi enerjik tutan bir rutin geliştireceksiniz.

Düşük stresli günler dileğiyle…

 

Bir Cevap YazınCevabı iptal et