Spor ve diyete rağmen tartıdaki kilom neden değişmiyor?

Spor Eğitiminin temelini oluşturan ‘düzgün ve sağlıklı fizik’ bir çok kişinin amacı. Bu amaca ulaşmak adına farklı yöntemler ve diyetler gerek profesyoneller, gerek internet üzerinden amatörler tarafından tavsiye ediliyor. Günümüzde bu yöntemler üzerinden sağlıklı bir fiziğe ulaşmaya çalışan bir çok insan bulunuyor. Kilo verme yolculuğu uzun, zorlu ve irade isteyen bir süreç olarak karşımıza çıkıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: KİLO VERME YOLCULUĞUNDA 12 ALTIN KURAL

Öte yandan bu yolculuk içerisinde beklenmedik durumlar sıkça yaşanıyor. Bunlardan biri de ilk günlerde tartıya çıkan kişinin ‘daha kilolu olması’ veya kilo vermeyi beklerken aynı kiloda olduğunu görmesi. Bir çok kişi diyetinin veya spor yolculuğunun ilk günlerinde kilo vermeyi beklerken, tartıya çıktığında daha kilolu olduğunu veya aynı kiloda göründüğünü fark edince yoldan dönebiliyor ve ‘ne yaparsam yapayım kilo veremiyorum‘ sözü ile henüz başlangıçta vazgeçebiliyor.

TARTIDAKİ KİLO NEDEN AZALMIYOR?

Kilo verme sürecinin henüz başlarında hücrelerimiz zararlı yağlar ile doludur. Bunlara Trigliserid ismi verilir ve kolestrolden sonraki ikinci çeşit zararlı yağ türüdür. Bizi diyete ve spora başlatan da hücrelerimizdeki trigliserid miktarının artması ile başlayan ‘şişmanlık’ olgusudur.

Diyete ve spora başladığımızda hücrelerimizdeki Trigliserid reaksiyona girmeye başlar. Böylece yağ yakımı başlar. Kilo verme yolculuğunda istediğimiz tam olarak budur.

Fakat tam bu noktada doğal bir reaksiyon gerçekleşir. Trigliserid’i yakan hücre büyüklüğünü korumaya çalışır. Bu nedenden ötürü su tutmaya başlar. İşte tam bu aşamada tartıda aynı kiloda veya daha kilolu görünürsünüz. Böylece diyetin veya sporun bir işe yaramadığını düşünmeye başlarsınız.

ZAMAN TANIMAK ÖNEMLİ

Sağlıklı ve düzgün vücut yapısı her şeyden önce ‘zaman’ meselesidir. Bir çok alanın aksine fiziksel aktiviteler sonucunu hiç ama hiç erken vermemektedir. Fakat nedenleri bilip, üzerinde ısrar ettiğiniz sürece mutlaka sonuç vermektedir.

Trigliserid’in yakımı sonrası doğal olarak su tutmaya başlayan hücreler sizi yanılgıya itebilir. Fakat bu durumun moralini bozmasına izin vermeden, doğru ve ısrarlı adımlarla yürüdükçe sonuç alacaksınız.

İngilizce’de “Trust the Process” diye bir deyim bulunmaktadır. Türkçe’ye ‘ sürece güvenmeye devam et’ olaarak çevrilebilir. Kilo verme yolculuğunda sürece olan güveninizin sarsılması hedefe ulaşma yolundaki en büyük düşmanınızdır.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et